Feedback Festivalul recoltei 2022

Discuție în 'Runda de discuții' creată de EllaBalerina, 22 Noi 2022.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul?

Sondaj închis pe 30 Noi 2022.
  1. Îmi place

    23,5%
  2. Îmi este indiferent

    7,1%
  3. Nu-mi place

    69,4%
  1. Adynicolae

    Adynicolae Scriitor activ

    Este foarte greu sa ajungi in top 3000 asa este parerea mea
    MAI ALES PENTRU CEI CU NIVEL MIC
     
  2. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum


    Sunt convinsa ca cei care fac zeci si sute de miliarde,nu le fac din animale ci din plante instant.Ptr. cei care baga foarte multi bani in joc este floare la ureche sa aibe sute de mii de SC si mii de bilete de petrecere ca sa obtii cit mai multe bonusuri de recolta + multi "cadoul lui Jack", bonus 200% si 100% plante si alte bonusuri. Daca faci animale instant trebuie sa stai si la mila pietei,a morii. Cind faci plante instant nu te mai intereseaza piata ca sa cumperi si de la piata atitea plante si fructe,etc.,te bazezi numai pe tine,pe ce ai in sura si pe calculele pe care ti le faci singur in functie de bonusurile pe care le ai si cind le aplici, depinzi numai de tine. Asemenea jucatori nu isi pierd timpul cu eventurile, ei au un obiectiv (sa faca cit mai multi bani si PE) si pe acela il urmaresc.De altfel si daca va uitati la piete, veti vedea jucatori care vind milioane de plante nu de libelule sau pisici de mare si le vind la un pret rezonabil,nu stau sa tina de pret..La ei totul este calculat. Daca iau exemplu pe cel de pe locul 1 cu 3 trilioane si impartim la nr. de zile ale anului, asta inseamna ca a facut plante in valoare de vreo 9 miliarde/zi; socotind ca ar face amarant instant( poate la un nivel superior exista si o alta planta instant cu val.mai mare decit amarantul), inseamna vreo 7 milioane de plante..Cind ai ceea ce am enumerat mai sus, le faci fluierind, bei si o cafea intre timp. Dar poate odata faci 7 mil.,alta data faci 10 mil. si tot asa (nu poti sta zi de zi sa faci), ele se aduna acolo.In principiu,totul depinde numai de jucator si de investitia sa.
     
    -iulia1992-, victorashi, paulici_01 și alți 16 apreciază asta.
  3. ca_zaza

    ca_zaza Pretendent

    Ca sa faci 1 miliard din amarant instant (cea mai scumpa planta), ai nevoie de sc la oferta de 60 euro daca pe o parcela mica scoti 100 plante. Ca sa obtii asa un bonus pe parcela, ar trebui sa cumperi si tichete petrecere, ca sa ai mii de tichete, deci e mult mai scump comparativ cu sh pentru animale, sa nu mai vorbesc de norocul la 'aleatoriul' la roata. Cred ca e mult mai dificil de realizat comparativ cu animalele. 7 mil de plante/zi ? E monstruos si imposibil. La animale folosesti doar sh, nu ai nevoie nici de piata nici sa produci materie prima pt furaje
     
    Modificat ultima dată: 28 Noi 2022
    tcmxxl1975, -iulia1992-, -katnik- și alți 8 apreciază asta.
  4. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Noi ne consideram vestici! :p
    Serios vorbind, ce am avea de castigat daca am dona 3333 miliarde?!? Cine ma cunoste ar trage sigur concluzia ca m-am defectat la scufita intre timp.

    Ar fi necesare cam 300.000 de SH pe zi sau peste. Cred ca imposibil este cuvantul potrivit, asta daca nu cumva ai bani pe care sa nu stii pe ce sa-i mai cheltui.
     
    Modificat ultima dată: 28 Noi 2022
  5. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Nu trebuie sa lucrezi pe parcela mica, parcelele confort isi fac treaba mai bine... Bine, fiecare gandeste si actioneaza la nivelul (si posibilitatile!) lui...Pentru un click in plus prefer sa cultiv pe confort daca tot o fac din motiv de drop sau stoc de amarant...
     
  6. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Asa este ...fiecare cu strategia lui!
    Am si eu nevoie de niste pareri:
    ajunge o donare de 7.5 mld . pentru a ramane in TOP 500? Maine dimineata plec din tara si o sa prind sfarsitul eventului in avion asa ca pe la 7 dimineata vreau sa donez sa fiu sigur ca raman in TOP dar nu vreau sa dau chiar tot din magazii. Voi ce ziceti?
     
  7. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Eu nu cred ca anul asta se va sari de 4 mld pentru top 500... (parerea mea!) Mi se pare slabuta bataia de acum sa se ramana pe locurile fruntase, si de anii trecuti stiu ca sunt cam 150 care vor dona serios in ultima ora... deci daca te pozitionezi de la 300 in sus, poti pleca linistit! Vacanta placuta!
     
    -Abramburica-, derby54, tcmxxl1975 și alți 9 apreciază asta.
  8. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Nu uita ca eventul se incheie maine seara la ora 23. Teoretic ai sanse sa prizi sfarsitul eventului la noua locatie.

    Parca si premiile au fost ceva mai bune anul trecut, este posibil ca unii sa nu fie prea tentati sa ofere peste 3 miliarde pentru top 500, asa cum nici eu nu prea sunt. Nici macar top 1000 nu merita mai mult de 1 miliard, iar top 3000 parerea mea ca nu merita mai mult de 300.000.
     
  9. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum


    Nu ai luat in calcul mai multe aspecte printre care si "aleatoriu" la roata ptr. ca si aici e o chichita cind dispui de bani pe care vrei sa-i investesti..Si ptr. animale ai nevoie de bonusuri de la roata ca doar nu le faci doar cu un bonus de 100% animale.Sunt si alte multe aspecte pe care nu le-ai luat in calcul....Nu este deloc imposibil sa ai recolta de 100 plante/parcela desi se poate ajunge la valoarea respectiva si cu mai putin de 100 plante/parcela.



    Pentru noi,da, este preferabil sa folosim parcele confort dar aici vorbim de jucatori de top..Nu vad eu un jucator de top 10 sa astepte 3-4 ore sa i se faca o recolta.
     
    Modificat ultima dată: 28 Noi 2022
    tcmxxl1975, -iulia1992-, -katnik- și alți 7 apreciază asta.
  10. afirut99

    afirut99 Pretendent

    Imi place jocul, dar acest event nu. Pentru niste cutii de bonusuri, PE si GG...., nu vreau sa devin sclav si sa-mi planific restul activitatilor in functie de acesta. Joc din placere si relaxare. Tuturor, celor care sunt in intrecere spor la puncte si castig.
     
  11. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Pai "instantul" merge si pe parcele confort... eu cel putin doar asa fac instant!
     
    tcmxxl1975, -iulia1992-, -katnik- și alți 8 apreciază asta.
  12. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Mersi mult!
    Dar si parcelele confort se fac instant cu SC ! Si sunt mai rentabile la bonusuri de 100% si 200%!
     
    tcmxxl1975, -iulia1992-, buburuza72 și alți 8 apreciază asta.
  13. ca_zaza

    ca_zaza Pretendent

    Voi testa si eu parcelele confort, nu am lucrat niciodata pe ele.

    Am pus o parcela confort, sa pot compara. La productie normala, fara SC, parcelele confort nu sunt mai bune dpdv al cantitatii nici fata de parcelele normale, nici fata de cele mici. Dar, pe productie instant se schimba treaba : sunt cele mai bune, mai ales pe bonusurile de 100% si 200%. Nu stiu ce sa spun de drop, ca nu am cum testa, e functie de cum e luat in calcul timpul de coacere al plantei : timpul standard sau x4 datorat parcelei confort.
    De roata norocului si dragul de aleatoriu sa nu aud : am avut odata nevoie mort-copt de bonusuri si am cumparat tichete. Am avut aproape 400 si am luat 1 bonus de 100% si 3 de +1 recolta. De atunci nu mai cumpar tichete, si daca vad ca dupa 100 trageri nu pica nimic, renunt la roata si aman pt a doua zi.
    Multumesc MicuNicu si Kameliana pt ideea cu parcelele confort.
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 28 Noi 2022
    tcmxxl1975, -iulia1992-, -katnik- și alți 7 apreciază asta.
  14. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Drop ai 44 de buc ( cate 1 ptr. fiecare parcela ) !
     
    clauliviu, tcmxxl1975, paulici_01 și alți 7 apreciază asta.
  15. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Eu zic sa te opresti mai repede daca vezi ca aleatoriul sta cu "spatele la tine", sa nu spun altfel!
    Cam 40 ma indur eu sa arunc, dar eu sunt mai "EconoMicu", cum bine s-a prins "vinfiert"...
    De atunci biletele se tot strang, dar nici nu trag mereu, numai cand vreau sa ma mai grabesc...
    [​IMG]
     
    derby54, vinfiert, clauliviu și alți 9 apreciază asta.
  16. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Le-a iesit combinatia :D Frumos...

    hun1.png


    pol1.png



    gr1.png
     
    derby54, adriane45, -alexutza14- și alți 20 apreciază asta.
  17. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Dupa cum a evoluat in ultimele ore, nu prea ai cum sa faci predictii la clasamentul final, uite ca este 9 dimineata si top 500 trece de 2.7 miliarde iar top 1000 este in jur de 700 milioane. Cifre mult evoluate fata de aseara. Asa ca nu ai cum ghici ce va fi deseara. Asa ca anul asta nu voi dona, doar de dragul de a fi in lista aia. Chiar daca ce am in sura nu prea foloseste in mod uzual decat la acest top, nu o sa-l dau pe degeaba. Daca analizezi bine, iesi muuuult mai avantajos cheltuind SH la eventurile de gen, sau SC si Suzie la momentele respective decat utilizandu-le pentru a aduna in sura. Mai bine sa ma bucur in timpul eventurilor saptamanale decat sa imi fac griji ca o sa cad sub un anumit prag la TOP. Ce sa zic BAFTA la cine spera iar la unii.... condoleante :)
     
    in.the.rain, derby54, adriane45 și alți 13 apreciază asta.
  18. maya_darius

    maya_darius Novice forum

    am si eu o intrebare de unde se poate face rost de acest amarant de care se vorbeste asa de mlt va multumesc
     
    paulici_01, giuly1969, malagambafane și alți 6 apreciază asta.
  19. blackspace77

    blackspace77 Cunoscător forum

    salut..daca ai deja lvl 234 il poti cumpara de la magazin- sectia seminte!;)
     
    in.the.rain, paulici_01, giuly1969 și alți 5 apreciază asta.
  20. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Depinde la ce nivel esti. Pentru cei cu nivele mici, trandafirul este o planta care are si valoare, da drop bun si se coace si repede. Apoi odata cu inaintarea in joc mai gasesti plante valoroase si care dau si drop bun la eventuri. Pentru ferma, aici gasesti tabelul cu valorile. https://board-ro.farmerama.com/threads/semințerie-ferma-principală.13856/ De asemenea pentru Insula https://board-ro.farmerama.com/threads/semințerie-bahamarama.10011/