Feedback Frappé Olé #4

Discuție în 'Runda de discuții' creată de nikolae28, 1 Mai 2019.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul ?

Sondaj închis pe 9 Mai 2019.
  1. Imi place

    65,6%
  2. Mi-e indiferent

    10,9%
  3. Nu-mi place

    23,4%
  1. sandokanlord

    sandokanlord Baron forum

    Trebuie cumparate de la shop si linia si cele trei iteme
     
    deea4u, stiucarul, amtinar și alți 10 apreciază asta.
  2. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Hai sa intervin si eu in discutie. Aveam cam aceeasi pozitie fata de cumparaturi. Dar, daca doresti sa fii activ si cand nu esti in fata calculatorului, ma refer la intrat pe joc din telefon, e teribil de dificil, asa ca e o necesitate sa ai combine. Si sa nu mai spun ca dupa vitejii de astea de cules/plantat/udat/ingrasat cu mana, apareau diferente mari la timpii de coacere, si am mai schimbat si 2 mausi in decurs de o luna. Chiar nu vad unde era atunci placerea jocului. Asa ca am considerat ca echivalentul a 2 pachete de tigari pe luna, pentru abonament combina, e mai mult decat fair. Deci, e decizia fiecaruia cat aloca placerii de a juca, si ii respect si pe cei care cumpara cu moneda reala, jocul traieste datorita lor.
    Relativ la joc, ma pregatesc sa termin al 2-lea tur. Spor si voua
     
    stiucarul, donnadmn, amtinar și alți 12 apreciază asta.
  3. georg2503

    georg2503 Cunoscător forum

    Am terminat si a doua tura. Merg inainte cu spor. Imi plac premiile oferite, asa ca nu le ocolesc. Linia de vrej e activa deja :inlove: Voi mai lua de la shop ce imi place, in functie de cate monede voi avea.

    Referitor la cele discutate mai sus: combina a devenit si la mine necesara si nu mi se pare risipa de bani - mergi cu prietenii la o cafea si un suc /film = echivalentul combinei (pe care o iau cand e reducere!) = distractia mea personala

    Referitor la premii: joc de multa vreme (nici nu mai stiu de cati ani...) dar nu am avansat vertiginos, am si lipsit vreo 2 ani, sunt abia la nivelul 99, nu cumpar de obicei adaposturi cu MM, deci ma bucur de orice iese din misterioase (plus „emotia” asteptarii :p) Sigur ca m-am bucurat f mult cand au fost atatia fermieri draguti care mi-au daruit ceea ce imi lipsea la D&C!

    Spor tuturor la joc!
     
    deea4u, florinik22, stiucarul și alți 15 apreciază asta.
  4. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Dupa ce treci de 100, o sa avansezi un nivel la 2-3 zile, cerintele de avansare sunt mai mici. Mai ai putin. Spor.
    Am terminat tura 2, deja caut drop, asa ca peste noapte plantez altceva. Noapte buna.
     
    deea4u, stiucarul, donnadmn și alți 9 apreciază asta.
  5. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Buna dimineata!
    Incep ziua cu 19.631 Țeavă de bambus și 2.315 Chei.
    Drop am suficient, asa ca am nevoie doar de plante de event.
    Ziua cultiv cate trei ture de plante de event cu apa si ingrasamant.
    Noaptea plantez plantele de event fara apa si ingrasamant.
    Mult spor!
     
    deea4u, roliana57, stiucarul și alți 9 apreciază asta.
  6. mimi_mimilik

    mimi_mimilik Novice forum

    am terminat toate etapele 1-10, lucrez sa fac puncte pt.toate monezile stea 530...trebuie neaparat sa cumpar ce se pune pe rd.de la vrej? sau le primim dupa terminarea concursului? mi-as cumpara altceva cu monezile...multumesc!
     
    deea4u, stiucarul, amtinar și alți 5 apreciază asta.
  7. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Si Itemii si vrejul se cumpara cu monede stea. Nu primesti nimic decat recompensele de la tevi in timpul jocului. Spor.
    Eu sunt la a 3-a tura, 4 planse facute din tura 3, ma lupt cu dropul.
     
    deea4u, roliana57, stiucarul și alți 7 apreciază asta.
  8. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Da ce faci cu atatea stelute?? mai ai ce cumpara cu ele?
     
    pinok86, deea4u, roliana57 și alți 10 apreciază asta.
  9. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Eu sunt la a doua tura si deja ma bate un gand de finalizare… mai recoltez o tura azi dupa-amiaza si una deseara, apoi cultiv plante pentru misiuni. Chiar nu mai am ce lua de la shop... :p
     
    pinok86, deea4u, roliana57 și alți 11 apreciază asta.
  10. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Poate vrea sa achizitioneze itemuri mai multe.
    Itemurile pot fi achiziționate de câte ori se dorește.
    Abia am 21.395 Țeavă de bambus și 2.412 Chei.
    Mai am de cultivat pana se termina eventul.
    Mult spor celor care mai au nevoie.
    Felicitari celor care au terminat!
     
    deea4u, roliana57, bobmic50 și alți 7 apreciază asta.
  11. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Pai eu, ca sa fiu mai cu mot, intai am luat diversele si acum imi mai trebuie 15 monede pentru ultimul item. Am mai ocolit cate ceva, dar in general adun cam tot ce prind, pana si banane pe stoc, ca nu se stie. Am facut si a 5-a plansa din tura 3. La urmatoarea iau si itemul lipsa, ala mai ieftin. Si mai vreau si sculele, cupoanele de combina, iacul. Vreau sa las in rafturi doar parfumul, chutneyul si marul stea, daca nu cumva se strang prea multe monede. Si itemii vad ca se pot lua de mai multe ori.
    Spor si voua.
     
    Modificat ultima dată: 6 Mai 2019
    pinok86, deea4u, roliana57 și alți 8 apreciază asta.
  12. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Initial am vrut linia, apoi am ajuns la concluzia ca nu prea am ce face cu ea. Am luat cupoanele, tichetele, adapostul si pomul si.... m-am oprit. Umplu sura. Votul este pozitiv, este cel mai bogat event in cupoane! Care vor prinde bine. SPOR
     
    amy46, deea4u, georg2503 și alți 7 apreciază asta.
  13. stiucarul

    stiucarul Demiurg forum

    2 ture terminate...
     
    pinok86, amy46, deea4u și alți 6 apreciază asta.
  14. diaroxi1

    diaroxi1 Scriitor în devenire

    Buna! La fiecare event eu am probleme cu dropul. Raman cu plantele din event in sura pentru ca nu am destul drop. Voi cum reusiti sa scoateți destul???
     
    donnadmn, amy46, doro090767 și alți 7 apreciază asta.
  15. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Noaptea cultiva plantele cu durata cea mai lunga, sau destul de mare incat sa-ti furnizeze suficient drop. Eu personal, fac eventurile doar pe 2 terenuri, Luminisul ramane permanent cu magazii, adaposturi uriase, pomi. Nu e o metoda infailibila, depinde ce-ti doresti. Eu am drop suficient, am rezerve de fructe/animale/produse, dar obtin mai putine plante/tura si inchei eventurile cam in ultimele 2 zile.;) Succes!
     
    t_ina_e, pinok86, amtinar și alți 12 apreciază asta.
  16. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Sunt o groaza de puieti misteriosi si adaposturi in joc. Daca nu cumperi pachete, e o buna sansa sa mai agati cate un pom/adapost rar, sau mai avansat sau pur si simplu unul in plus. Sunt si ceva resurse la diverse, imi doream mai multe, dar ce e de pomana nu se cauta la numar... Spor tuturor.
     
    t_ina_e, pinok86, amtinar și alți 6 apreciază asta.
  17. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Asa cum spunea si Donna intr-o postare anterioara, pentru jucatorii mai vechi puietii/adaposturile misterioase nu mai reprezinta o atractie. Pomii si animalutele noi nu se regasesc deocamdata nici in lazi nici in "misterioase", iar pana vor fi introduse deja vom avea stoc excedentar. Ca atare… pentru ce sa le iau doar ca sa-mi umplu sura inutil? Desi trimit cu trenuletul ori de cate ori am ocazia, tot sunt multe si nefolosite. Sa nu uitam si de recompensele de la Roata Norocului… Cat despre celelalte oferte de la shop... nu le-am considerat de stricta necesitate. Cupoane am destul de multe adunate de pe la eventurile anterioare si Roata Norocului si-mi sunt inutile atata timp cat lunar imi reinoiesc abonamentul combinei. SH, SC, CS, parfumuri si chutney imi produc singura. Pentru ce sa ma chinui sa adun monezi-stea in detrimentul finalizarii unei misiuni atractive la Cooperativa? (Si chiar sunt cateva, regret ca nu am timpul disponibil sa ma ocup de ele.) Mi-am luat randul de vrej cu itemii aferenti pentru ca-mi place sa le colectionez indiferent de recompense, tichetele de petrecere, cutia de scule (niciodata nu sunt suficiente pentru upgrade-uri) si… (sa nu radeti!) abtibildul. Am adunat abtibildurile de la toate eventurile la care am participat din 2012 pana in prezent. Ca amintire…:p
    P.S. Recompensele de la Shop nu sunt "de pomana", muncim pentru ele. ;) Eu prefer sa muncesc pentru alte recompense...
     
    t_ina_e, pinok86, amtinar și alți 13 apreciază asta.
  18. tchupy

    tchupy Analist forum

    Una din solutiile "clasice" (eu o folosesc destul de des),
    cu o zi inainte se pun pe parcele mici plantele cu timpul cel mai lung, care se culeg dupa inceperea eventului;
    dupa ce fac numarul de plante de event pe care il vreau trec pe culturi de garoafe din care fac doua pe zi (un calcul aproximativ la eventul asta : 90 drop x 3 ternuri x 2 recolte = 540 drop pe zi), acum am doua ture si cam jumatate facute si mai am 867 de chei
     
    t_ina_e, amtinar, amy46 și alți 10 apreciază asta.
  19. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    Ba, eu am prins la eventuri porcusori de guineea, ponei si zebre chiar de la inceputuri si i-am vandut la piata cu preturile de peste 100mii/buc. Ca "jucator vechi" eu am nevoie de sh, sc, suzy pentru ca prefer sa am itemuri pe teren nu pomi de 2*2 pentru 2 unitati de super compost. Cum acest joc e flexibil pentru toate gusturile si buzunarele nu vad de ce nu se poate gasi o cale de mijloc de abordare fara a crea polemici inutile.

    .
     
    Modificat ultima dată: 7 Mai 2019
    t_ina_e, pinok86, amtinar și alți 12 apreciază asta.
  20. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Puietii Tiki Jeju si adaposturile Kumasi, New York sau Tokio nu sunt destul de noi? Nu ca nu as avea din toate, dar mai mult inseamna mai bun, plus ca sunt inca cerute pentru D&C.
    Si e adevarat, muncim, de pomana inseamna doar ca nu le cumparam cu moneda reala sau MM.
    Cat despre combina, eram sa nu reinnoiesc, semanatoare am peste 1220 h, dar restul pe la vreo 740. Ma gandeam sa sar peste o luna de abonament, cupoanele ajuta, s-au strans ceva si inca mai adun.
    In schimb va inteleg cu resursele, eu nu am decat 2 Pegasi si 1 Dragon, cu greu am completat vrejul, deci nu am producatori de resurse, mi le cumpar lunar pe alea cu creitari, mai imi da si roata sau cate o misiune, mai gasesc ceva in lazile de la vrej, asa ca le adun cand pot.
    Sper sa vina si pentru mine momentul ala cand nu mai am misiuni, nevoie de septel, SH, samd, deocamdata sunt vesnic 'sarac si flamand'.
    Nu incerc sa dau sfaturi, fiecare face ce si cum crede. Eu o sa merg la eventul asta cat pot, adunand fiecare resursa, adapost, puiet care mi se ofera. Spor, sa va realizati planurile va doresc.
     
    t_ina_e, pinok86, amtinar și alți 12 apreciază asta.