Furtună - Unica temă de discuții

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Chronos, 10 Sep 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. camelia012

    camelia012 Novice forum

    Felicitari pentru event sper sa reusesc sa il termin si sa iau stolanele spor la treaba tuturor fermierilor Farmeramei si sa finalizati eventul si recolte bogate ca tot a venit toamna
     
  2. nicubruma1971

    nicubruma1971 Novice forum

    Buna ziua
    Am si eu o nelamureire daca se primesc zinic cate 30 briose in 5 zile*30 briose fa 150 + cele 15 de la misiuni sunt in total 165 mai ramin 10 ce se intimpla cu acestea ,sau nu se poate finaliza misiunea integral din cauza acestei greseli ma lamuriti si pe mine
    Multumesc anticipat
     
  3. ~Tina221994~

    ~Tina221994~ Guest

    Buna ziua,

    Din prima zi cand s-a dat startul eventului, 10 septembrie, briosele au fost disponibile la vizitarea conului Vasile, deci daca calculam putintel pe toata durata eventului se primesc 210 briose (plus 15 oferite la finalizarea misiunilor din cadrul eventului) nicidecum 150 + 15. De asemenea in prima zi, chiar daca ai primit cadoul oferit de conu vasile, ti-au fost alocate si primele briose pe care le-ai regasit in meniul de inventar odata cu inceperea acestuia.
     
    camelia012, mariolteanu, andrew1997 și alți 5 apreciază asta.
  4. .felicia.1

    .felicia.1 Pretendent

    eu deja am 60 de briose xl in depozit, deci asa este precum s-a explicat, trebuie doar sa fim pe faza cu ele....sunt dragute, interesante cum trec prin fazele de "coacere", arata chiar apetisante...sper sa reusesc sa le coc si eu pe toate
    doresc tuturor coacere buna si spor la recoltat..:)
     
  5. gaby_zarny

    gaby_zarny Scriitor în devenire

    cum plantez briosele? ca nu'mi dau seama...

    multumesc Chronos
     
    Modificat ultima dată: 12 Sep 2014
  6. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara! Stergi parcelele si plantezi briosele, precum ai proceda cu pomii. Le lasi 16 ore (indicat) la copt si le culegi apoi. Le poti pune si glazura si astfel le scurtezi timpul la 12 ore. De cules le poti culege oricand, insa nu vor mai oferi aceeasi contravaloare in cadrul eventului.
     
    sdelasakin, Puski96, andrew1997 și alți 3 apreciază asta.
  7. piscopufi

    piscopufi Începător forum

    Mie mi se pare din ce in ce mai complicat: briose , glazura, benzi desenate (950).
    Briosele se gasesc tocmai spre sfarsitul itemurilor.
    Jocul merge greu la incarcarea paginilor, etc.
    Bafta tuturor!!
     
  8. andrew1997

    andrew1997 Baron forum

    Mi s-a părut interesant acest event. Un event pe care l-a început nu-l înțelegeam, dar pe parcursul lui am început să-l înțeleg în totalitate. :p

    Eventurile de acest gen te pun la încercare și la multă muncă! :eek:
     
    Modificat ultima dată: 14 Sep 2014
    camelia012 și mariolteanu apreciază asta.
  9. soimul_patriei

    soimul_patriei Începător forum

    Buna tuturor!
    Eu sunt ami nou pe-aici, se pare ca treaba va merge bine cu briosele, dar oricat am incercat, - si nu am stat - in inventar mai am doar 114 benzi desenate!
    Ce sa plantez ca sa pot face inca 600?
    la drop primesc f.f.f putine!
    Ms de ajutor!
     
    -sbalu0202- apreciază asta.
  10. Chronos

    Chronos Guest

    Buna ziua! Esti nou in joc sau nou in forum? Depinde ce nivel ai pe ferma, depinde daca ai terminat plantele de event de strans. Ca sfat, poti insamanta planta cu timpul cel mai mare la care ai acces si care ofera si cele mai multe PE. Daca nivelul avut pe ferma, nu iti permite accesul la plante cu timp mai mare decat cel al plantelor de event, atunci insamanteaza plantele de event, eventual Rubarba uriasa. Poti de asemeni sa iti maresti procentajul la cupe avute pe teren sau in runa Legenda Vie, poti amplasa pe teren testoase Howie Donut daca ai, poti debloca runa Expert in bricolaj. Acestea sunt posibilitati teoretice de a iti spori sansa la drop. Nu stiu daca se si potrivesc in cazul tau.
     
  11. soimul_patriei

    soimul_patriei Începător forum

    din pacate ai dreptate
    :(
    o sa ramin fata ultima parte rezolvata
    :(
     
    -sbalu0202- și popescudana42 apreciază asta.
  12. Chronos

    Chronos Guest

    Daca ai un nivel mititel pe ferma este si normal sa nu poti termina toate eventurile sau cel putin o parte din ele. Toti jucatorii au trecut prin aceasta situatie. Daca esti harnic, vei avansa repede si o sa vezi ca in timp lucrurile se vor mai schimba. Bine, va trebui si sa inveti in timp sa joci, sa adopti asa mici "strategii" de joc ca sa poti termina eventuri. Adica sa folosesti parcele mici, chutney de morcovi si mere, sa stii cum sa obtii un drop mai bun ulterior si tot asa. Daca iti place jocul, le vei invata pe toate.
     
    sdelasakin, -sbalu0202- și popescudana42 apreciază asta.
  13. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna ziua tuturor.
    Din punctul meu de vedere este un event obositor si plictisitor, nota 5.00 (i-as da 4 dar e un event si sa spunem ca intentia conteaza :))
    Nu mi-au placut niciodata eventurile care te leaga de calculator iar acesta le-a avut pe toate la acest capitol.
    Drop mult, 2 plante cu timpi diferiti, cantitate enorma de plante si in plus "mega cadoul zilnic", asta ca sa fin siguri ca daca nu trecem pe aici zi lumina sigur nu terminam evetul. Se vorbea de strategie la eventuri, de "fiecare isi face planul lui", asa ceva nu prea mai e posibil.
    Singura strategie valabila este : stai nonstop pe ferma si termini eventurile.
    Daca nu veti tine cont si de timplu nostru liber nu veti mai avea multi fani a acestor eventuri pe banda rulanta.
    Pacat.
    Cu respect ...
     
  14. andrew1997

    andrew1997 Baron forum

    Mie chiar îmi plac foarte mult, eu am făcut absolut toate eventurile de acest gen. Cred că acest tip de event a fost deschis în special pentru cei care joacă foarte mult, pentru veterani. ;)
     
  15. nicubruma1971

    nicubruma1971 Novice forum

    Buna ziua
    Am si eu o rugaminte stolerele din event cu o probabilitate de 98% ce pot iesi de exemplu : caini,broaste,ursi,futuri etc au sanse sa fie.
    Mutumesc anticipat
     
    -sbalu0202- și popescudana42 apreciază asta.
  16. Chronos

    Chronos Guest

    Buna ziua! Nu vorbim de asemenea decalaj de procente de 98% ceva si 2% altceva. Sunt sanse mari sa iasa adaposturi rare , sanse mari sa iasa adaposturi colorate sau extinderi atelier. Nu iti poate preciza nimeni un procent anume la vreo anumita categorie de adaposturi. Parerea mea de jucator si de om: bucura-te de ele, amplaseaza-le pe teren si vei vedea tu ce va iesi.
     
    sdelasakin, -sbalu0202-, GOTHIC68 și alți 4 apreciază asta.
  17. GOTHIC68

    GOTHIC68 Junior Expert

    Buna seara,
    Pana la urma este un joc si fiecare dintre noi aloca un timp mai mare sau mai mic; o ,,strategie" se poate face si cu putina (sau mai multa) munca si noroc poti castiga lucrurile mai importante; problema mea este ,,norocul" unde se pare sunt deficitar si primesc adaposturi mai putin importante sau la pomi misteriosi o multime de pomi XL sau ... catalpe. Totusi este un joc frumos si merita sa-i acordam o sansa. Respect tuturor si spor la treaba!
     
  18. Cristela81

    Cristela81 Cunoscător forum

    Mie mi-a placut acest event. Faptul ca eram restrictionati de conu Vasile nu a fost asa rau. Oricum trebuia sa stam de vorba cu conu vasile si ca sa primim tichetul pt roata si bonusul zilnic extra indiferent ca participam la event sau nu.
    Mai problematic a fost faptul ca a fost iar necesar un anume nr de plante care fara sa folosesti chutney nu se putea obtine. Stiu pt ca am incercat la inceput cu gem de dovleac si cand am vazut ca mai sunt 136 ore din event am trecut pe chutney. Am ratat cei drept si vreo 3-4 recolte de flori balon cand recoltam cu gem de dovleac, dar doar daca as fi intrat ca un ceasornic la ore fixe cred ca as fi reusit cu gemul de dovleac.
    In ceea ce priveste eventul sunt aproape gata. Mai am 2 recolte de flori balon si termin sarcina a 3-a. Briosele nu m-am grabit sa le asez pana azi pentru ca am vrut sa termin cu plantele si tocmai am umplut luminisul cu 184 briose care maine dimineata o sa le am gata pentru a le putea dona. Pt ultima etapa am toate rubarbele gata, mai imi trebuie vreo 277 benzi desenate, dar cred ca le fac cu ce mai recoltez azi si in plus peste noapte o sa plantez praz la care am activata si reducerea de la sera -12h folosind doar apa fara ingrasamant (secara care este ultima mea planta inca nu a trecut prin sera si nu poate beneficia de bonusurile extra oferite de sera).
     
    sdelasakin și -sbalu0202- apreciază asta.
  19. Cargolas

    Cargolas Începător forum

    Dupa calculele mele maine dimineata am toate plantele.Problema e ca nu am destule benzi desenate si cred ca o sa imi mai trebuiasca vreo 500.Oare daca as pune plante care cresc la 5-10 min pe parcele-super, as strange destul?
     
    -sbalu0202- apreciază asta.
  20. ioanna_dulcik

    ioanna_dulcik Novice forum

    buna, am o intrebare , daca donez la sarcina a 4-a mai putine briose, aleg sa merg mai departe spre sarcina 5 , dar apoi revin la sarcina 4 4 , mai pot dona si restul brioselor pentru a atinge valoarea totala de 17500 gg ? restul recompensei se va activa ulterior ?
    multumesc !
     
    -sbalu0202- apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.