Feedback Misterul ierburilor

Discuție în 'Runda de discuții' creată de nikolae28, 7 Aug 2018.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul ?

Sondaj închis pe 14 Aug 2018.
  1. Imi place

    35,6%
  2. Mi-e indiferent

    2,5%
  3. Nu-mi place

    61,9%
  1. popescudana42

    popescudana42 Legendă vie

    Din cele 6 sere..am primit
    8-seminte de pieris
    6-syzygium.
    Continui cu dropul cateva zile sa pot produce mai multe sere si plantele mai spre final.
    Complicat eventul,strategii fel de fel si parca vad ca nu-l termin cat de intortocheat e.
     
    Modificat ultima dată: 8 Aug 2018
    matusam, malagambafane, deea4u și alți 11 apreciază asta.
  2. gabone02

    gabone02 Avansat

    Pentru mine este cel interesant event de cand joc farmerama, nota maxima BP.
     
    matusam, kris-ana80, WYK2012 și alți 13 apreciază asta.
  3. mada_nice

    mada_nice Talent de excepţie

    am vândut deja syzygium fără să-mi dau seama că nu am terminat prima rundă, care necesită 5 ciuperci dintr-alea. nu se ia în calcul pentru sarcina a doua, nu? trebuie făcute pe rând?!
     
    marcela_f69, malagambafane, deea4u și alți 6 apreciază asta.
  4. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Mai faci rost de seminte descoperind alte lazi de ierburi.
     
    matusam, -katnik-, marcela_f69 și alți 8 apreciază asta.
  5. crisg

    crisg Novice forum

    buna , nu sunt incantata , stau cu parcelele goale pana fac rost de seminte acum vot negativ dar poate il schimb bafta fermierilor
     
    -katnik-, marcela_f69, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  6. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    o_O De ce? Daca stai cu parcelele goale cum faci rost de Sticla sparta sau Ghiveci cu lipici?
     
    matusam, -katnik-, marcela_f69 și alți 9 apreciază asta.
  7. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Mie imi place foarte mult eventul si nu cred ca va fi dificil deloc.
    Voi face primii 3 pasi si drop cat sa am cele 57 de sere care imi trebuiesc, sau chiar mai multe.
    Apoi le voi juca pe toate ca sa obtin toate bonusurile in acelasi timp (bineinteles, plantele obtinute din cutiile castigate in primii 3 pasi vor fi gata sa fie recoltate). Apoi voi planta toate semintele castigate cu toate bonusurile posibile,compost si super compost, de cate ori voi putea in cele 8 ore de bonus plus 9.;)
    Nu inteleg votul negativ cand avem de castigat cele mai tari linii de vrej. Nu ne ametim cu mii de plante de event, iar aleatoriul nu are sanse in fata unei bune strategii.:D:D
    Spor tuturor, si sper ca acest event sa fie asa de splendid cum il vad eu.:inlove::inlove:
     
    matusam, kris-ana80, -mamaleone și alți 22 apreciază asta.
  8. usordetinutminte

    usordetinutminte Talent de excepţie

    Totul pare frumos pe hartie, dar hai sa vedem ce ne va da aleatoriul la seminte - toti putem face cele 60 de sere, dar nu stiu daca aleatoriul ne va da destule seminte pentru celelalte linii de vrej. Cum ma stiu eu "norocos" sigur voi avea plante de un tip de nu am ce face cu ele si ce-mi trebuie...nu. Sperand ca alti jucatori vor avea din belsug altele si va binevoi sa la vanda, atunci trebuie sa stau cu ochii atintiti pe piata...sper sa nu fie cazul. Oricum votul meu este pozitiv la acest event
    Bafta tuturor!
     
    matusam, kris-ana80, -elenaion49- și alți 15 apreciază asta.
  9. biluta28

    biluta28 Novice forum

    eu vreau si sper ca am inceput bine :
    din prima sera cate 2 seminte din fiecare
    apoi 5 sere din ce avam amestecat pe terenuri adaposturi si pomi plus diverse plante
    din 5 sere am luat o data 8 cuti plus 3 de 6 plus 1 de 4....si dint toate odata recoltate am avut cate 15 seminte din fiecare
    le am pus pe parcele mari cu timp lung de coacere si cu morcov am luat 17 plante de parcela....nu sunt inca toate gata dar din plantele donate am ajuns la nivel 17 din dreapta cu flori si nivel 4 la stanga la cutii...sper sa am si maine cel putin acelas ritm astfel ca in 3+4 zile termin tot....peste noapte am pus parcele mici cu garoafe si trandafiri si multe adaposturi cu animale si pomi sa vedem ce va fi mane...nu astept pana la cele 60 cutii pentru ca dropul e ff prost prefer sa scot maxim dintr+o samanta fara acele bonusuri folosind parcelele cu timp lung de coacere si cu compost de reducere a timpului
     
    donnadmn, -mamaleone, -katnik- și alți 10 apreciază asta.
  10. amy46

    amy46 Comandant forum

    Tarziu incep si eu....multa bafta tuturor!!

    [​IMG]
     
  11. Criselt

    Criselt Legendă vie

    15/60 ladite deschise si nivelul 26/75 la plantele donate. Cam atat pe azi. Am pus capsuni salbatice pe doua terenuri peste noapte (mai am si un teren cu pomi si adaposturi), sa vedem ce va mai fi maine. Multa bafta tuturor si o seara linistita!
     
    pinok86, -katnik-, marcela_f69 și alți 11 apreciază asta.
  12. popik70

    popik70 General forum

    Semintele castigate le-am plantat si cules. Aveam bonus de la roata si era pacat sa nu profit . In dreapta am ajuns la 22 inclusiv. Din ce seminte mi-au cazut ( mama lui de aleatoriu ) , cred ca la mine va fi o problema cu Pieris japonica. Aici am avut cele mai putine seminte.
    Cineva nu intelege votul negativ . E vb de aleatoriu . Iar unii dintre noi ne incapatanam mai ceva ca , catarii , sa nu cumparam cosuri de event.
    Una peste alta , am pus pe 2 terenuri garoafe , pomi pe margine , 1 teren cu adaposturi si ateliere . Vedem ce va iesi maine.
    Spor la drop , dragi fermieri.
     
    dodi.b, matusam, Criselt și alți 17 apreciază asta.
  13. tuca4747

    tuca4747 Locuitor permanent

    Aleatoriul chiar are un sens primordial (cel putin la mine), si pentru acest fapt am dat vot negativ.
    Pana acum , din 22 lazi seminte deschise, 18 au avut cate o samanta ( ceea ce inseamna 81,2 %) si 4 cate 3 seminte ( adica 18,8 %).
    Ca structura, din cele 30 de seminte, 3 sunt syzygium ( = 10 %), 15 piers (= 50 %) si 12 ciuperca ( = 40 %).
    Personal sunt cam descumpanit (sper ca nu va fi tot timpul asa) dar v-as fi recunoscator daca imi indicati o strategie prin care sa conving "Aletoriul" sa imi acorde ceva mai multe seminte si intro structura mai buna.

     
    donnadmn, Criselt, geckofeet666 și alți 9 apreciază asta.
  14. marcela_f69

    marcela_f69 Conte forum

    ,,,eu asa stau deocamdata ;in partea stanga am facut 11 / 15 partea dreapta 66/75 ,astept sa mi se faca copaci sa mai strang ceva sticla sparta sa mai fac cateva sere ! am activat 2 linii - 1 si 2 ! spor la toata lumea !
     
    matusam, donnadmn, -elenaion49- și alți 12 apreciază asta.
  15. deea4u

    deea4u Analist forum

    e bine sau nu? sper sa termin eventul...:)
    [​IMG]
     
    matusam, donnadmn, Criselt și alți 12 apreciază asta.
  16. marcela_f69

    marcela_f69 Conte forum

    Event terminat ! a fost mult mai usor decat am crezut !
     
    matusam, donnadmn, Eponge și alți 14 apreciază asta.
  17. -laurici-

    -laurici- Junior Expert

    Si eu cred ca eventul e mult mai usor decat pare la prima vedere.
     
    rubarbu, donnadmn, malagambafane și alți 9 apreciază asta.
  18. aida59

    aida59 Maestru forum

    va rog frumos sa ma luminati si pe mine de unde se pot scoate cam 2.000 de plante din fiecare categorie chiar daca reusim sa luam lazile de seminte ?Vad ca unii dintre noi au terminat dar eu nu cred ca am inteles
     
    donnadmn, malagambafane, Eponge și alți 7 apreciază asta.
  19. Amst3l

    Amst3l Cunoscător forum

    [​IMG]
    Deci se poate ... dintr-o încercare (un pic norocos)
     
    -Abramburica-, matusam, cp58 și alți 21 apreciază asta.
  20. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna dimineata.
    In prima faza faceti doar drop si macinati la moara serele.
    Nu donati la event serele si nu puneti plantele la inmultit pe parcele.
    Pentru a face necesarul de plante sunt nevoie de peste 200 de seminte din fiecare categorie.
    Cand aveti peste 100 de sere macinate faceti calcule cum e mai bine sa jucati serele.
    Daca aveti SC si SSuzy jucati 30 de sere, plantati semintele de 8 ore pe parcele mari si cand sunt coapte mancati un chutney si jucati si restul serelor pentru a activa bonusurile de recolta.
    Astfel veti obtine 5(normal)+2(chutney)+2(bonus)+3(bonus)+3(bonus)=15 plante dintr-o seminta + 2 (SSuzy) = 17 plante
    Aveti 4 ore la dispozitie sa obtineti 17 plante si inca 4 ore sa otineti 15 plante.
    Folositi Aranjament puritate, cozonac si linia de vrej de marire a eficientei SC,SC, apa si ingrasamant si ar trebui sa va iasa necesarul de plante.
    Mai asteptam si alte ideii.
    Eu momentan folosesc adaposturi neon,roz, rosii si cu 2 ture de animale/24 ore si ceva pomi pe margine fac 135-140 de drop/12 ore.
    Momentan am 20 de sere macinate.
    Timp este destul, deci nu e graba.
    O zi frumoasa sa aveti,
    CU respect ...
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 9 Aug 2018