Noua moară - Unica temă de discuții

Discuție în 'Runda de discuții' creată de EllaBalerina, 23 Mar 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara! Procentele nu se mai cumuleaza de la bun inceput. Procentele se aplica separat. Cat priveste reducerea timpului cu 50%, ea functioneaza. Au fost ceva probleme si inca mai sunt probabil cand se activeaza bonusul de 10% reducere a timpului de macinat, bonus oferit de linia de vrej. Verifica timpul, in primul rand, doar la fiecare slot in parte. La unii jucatori au fost ceva probleme cu timpul total afisat pe acea bara galbena.

    Buna seara! Ai activat slotul numarul 2 cel in asteptare sau la activarea primului slot Moara nu a inceput sa macine? Probabil este necesar un refresh la pagina de joc sau o stergere de cache and cookies din browser.

    Un print screen se poate?
     
  2. petcu_cos

    petcu_cos Expert forum

    buna seara! oare cand se vor remedia erorile morii? pe 2 conturi diferite unde am moara turbo activata la un cont 144 piure de morcovi se fac in 5,24 ore si pe alt cont 10,48 ore. de ce? sper sa se remedieze mai repede aceste probleme. va multumesc
     
    pisitani apreciază asta.
  3. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara! Pentru ca la un cont ai activat codul bonus si la celalalt nu?
     
  4. petcu_cos

    petcu_cos Expert forum

    buna seara. la ambele conturi am codul bonus activ si piureurile le-am pus la produs pe primul slot si la diferenta de cateva minute de la un cont la celalalt
     
    pisitani apreciază asta.
  5. Chronos

    Chronos Guest

    Daca ai activat codul bonus imediat cum s-a anuntat in Newsletter, astazi s-ar cam implini cele 14 zile de valabilitate a bonusului oferit de codul bonus. Daca ar mai fi fost valabil codul bonus, atunci ar fi avut efect. Erorile care au tot "bantuit" Moara au fost rezolvate sau cel putin o mare parte din ele.
     
    pisitani apreciază asta.
  6. petcu_cos

    petcu_cos Expert forum

    codul mai este valabil 18 ore de acum si eu am pus la produs imediat ce a inceput eventul. mentionez ca pe ambele conturi moara are acelasi nr de ore valabilitate, frustrant este faptul ca pe un cont este corect si pe celalalt nu. merci mult Chronos pt raspunsuri si stiu ca nu depinde de tine faptul ca merge moara sau nu dar poate se remediaza problemele.
     
    pisitani și matusam apreciază asta.
  7. marafiz

    marafiz Junior Expert

    Mie mi se pare foarte neplacut ca hrana produsa apare in inventar doar DUPA ce s-a terminat de produs intreaga cantitate.
    Peferam vechea moara.
    Necunoscind acest aspect, am anulat de mai multe ori productia.... am pierdut timp pretios asa.
    Deci, daca se pastreaza treaba asta cu coada, macar sa se vada in inventar hrana produsa.
    xD:cry::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
     
    Modificat ultima dată: 23 Apr 2015
    assiotiv69, Agro80, Steluta72 şi o altă persoană apreciază asta.
  8. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Problemele de afișare a timpilor la moară ar trebui să fie corectate din cursul acestei seri.
    Trebuie să existe o explicație, dar cum nu putem verifica conturi în forum, serviciul de suport o poate găsi.
     
    pisitani, Miguel și matusam apreciază asta.
  9. tuca4747

    tuca4747 Locuitor permanent

    Buna ziua.
    Sa intelegem ca s-au rezolvat numai problemele de afisaj a timpilor, dar ramane valabil faptul ca la activarea vrejului moara trebuie sa
    fie pe zero comenzi ?
    Nu de alta, dar este cam aiurea strategia "pasilor mici", programarea slot 1 pt cca 11.55 h (perioada redusa de vrej) si pe slot 2 pt o perioada similara), pe care o practic acum, ca sa pot activa vrejul la 24 h.
    Nu mai spun de dificultatile generate atat de inregistrarea productiei la finalul comezii, dar mai ales de neinregistrarea productiei aferente timpului scurs in cazul anularii comenzii.
    O alta nelamurire de-a mea este de ce nu s-a preluat sistemul de productie/inregistrare de la Cartierul mestesugaresc, la care productia se inregistreaza la finalul comenzii (ca la moara actuala), dar in cazul anularii comenzii, urmarile difera total:
    1. productia aferenta perioadei de timp scurse, se inregistreaza ca produs finit.
    2. materiile prime neutilizate (chiar si cele aferente unitatii in timpul careia se anuleaza comanda) sunt returnate in stoc.


    O zi buna tuturor.
     
    matusam, Sirena11 și Agro80 apreciază asta.
  10. .marybaby1964.

    .marybaby1964. Începător forum

    buna ziua.De ce nu pot face cereale cu fenicul? la moara se macina dar nu-mi apare nici in sura nici la nivelul de la event.
     
  11. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Raspunsul il gasesti citind tutorialul de la noua moara - AICI, sau poti "rasfoi" postarile anterioare si sigur vei gasi suficiente informatii legate de problema ta.:)
     
  12. rayssalady

    rayssalady Scriitor activ

    Buna ziua, Chronos si multumesc pentru raspuns dar tot sunt nelamurita. Toate cele 4 tipuri de hrana au timp total , fara reducerea timpului de productie, de 720 min. , 12 ore. Deci, cu bonusul activ, la sloturile 2 si 3 unde am selectat acum productia am timp diferit: la 2 - 7:26:20 h si la 3 - 10:48:00. Nu am fost atenta la primele doua.
     
  13. tutica62

    tutica62 Profesionist forum

    Buna ziua
    Ce se intampla cu moara de nu pot macina sh cu timp redus?
     
  14. Otilica69

    Otilica69 Expert forum

    Moara nu merge de ieri calumea, dar.............nu ne raspunde nimeni!
     
  15. kris-ana80

    kris-ana80 Scriitor activ

    Eu cred ca este din cauza ca timpul ramas din abonament este mai mic decat timpul real al hranei respective. Daca mai ai 9 ore din abonament si timput superhranei este de 10 ore, atunci nu mai apare timpul redus. Incercati sa puneti altceva la macinat, sau sa impartiti hrana pe care doriti sa o macinati in asa fel incat sa se incadreze in timpul ramas. La mine a functionat ;)
     
  16. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    In ce conditii nu poti macina cu timp redus? Ai activate bonusuri? Ar fi bine sa ne dai mai multe detalii.

    Ce probleme intampini?
     
  17. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    După activarea vrejului, timpul este redus automat inclusiv la comenzile active pentru perioada de valabilitate a bonusului.

    Produsele meșteșugărești apar în cămară pe parcursul producției, nu neapărat la anularea sau finalizarea comenzii, uneori după un refresh/relogare. În cazul morii a fost o schimbare necesară însă, conform producătorilor:

     
  18. amar201170

    amar201170 Începător forum

    de ce nu se mai pot folosi furajele si in acelasi timp cat se produc? de ex. pentru 100 unitati de furaj panda trebuie sa astept 93 de ore, pare cam ilogic, parerea mea
     
  19. szoli39

    szoli39 Scriitor în devenire

    Buna ziua,as avea o propunere,daca nu deranjez.Hrana speciala in momentul de fata se poate produce doar la moara de pe pajistea principala nu si la Bahamarama,ar fi util daca s-ar putea introduce sa se poata produce si acolo.
     
  20. Chronos

    Chronos Guest

    Buna dimineata! Modificari de acest gen nu se fac in timpul unui eveniment, dupa ce evenimentul a inceput deja. A fost aleasa Moara din ferma pentru ca ingredientele necesare sunt obtinute in ferma, animalele pentru care se produc apartin fermei si nu insulei. Deci, garantat, lucrurile vor ramane neschimbate pana la incheierea evenimentului aflat in curs.

    Buna dimineata! Printre modificarile aduse Morii, se numara si aceasta, adica furajul sau hrana comandata la macinat, va intra in Sura abia in momentul incheierii macinarii.
     
    Modificat ultima dată: 25 Apr 2015
    AMMA72 și matusam apreciază asta.