Feedback O zi la muzeu II

Discuție în 'Runda de discuții' creată de nikolae28, 27 Ian 2022.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul ?

Sondaj închis pe 5 Feb 2022.
  1. Îmi place

    30,7%
  2. Mi-e indiferent

    9,8%
  3. Nu-mi place

    59,5%
  1. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Am cazut si eu in capcana in care esti!
    Am avut pomi pe teren, din motive de "refacere stocuri", dar dropul a fost tare prost, undeva sub 100... Eu am lucrat cu planta de 7 h, amonita, n-am fortat deloc, drop a iesit undeva pe la 55-60 din fiecare recolta, dar cu 11 Howie!. Asa ca probabil, in ritm normal, adica cand termin cu planta lunga, in seara asta obtin si dropul pentru vrej, deocamdata am 633 unelte si mai astept o recolta de amonita.
    As fi putut activa jack, sau bonusuri din sura, dar ce rost ar avea, problemele ar fi fost mai acute la drop!
    Probabil ca in seara asta pentru maine pun ceva pentru drop, si ma hotarasc maine daca insist si cu partea a 2-a, nu merita sa ma ostenesc prea tare pentru o cutiuta...
    Bafta si voua, nu pun azi poza, ma credeti pe cuvant!
     
    cucut, mara62, matusam și alți 18 apreciază asta.
  2. erafreee

    erafreee Scriitor în devenire

    Cei care ati folosit vreun bonus de recolta PE pentru plantele de event, a functionat? v-a ajutat la drop?
     
    mara62, in.the.rain, tcmxxl1975 și alți 8 apreciază asta.
  3. tchupy

    tchupy Analist forum

    Orice bonus folosesti nu te ajuta decat la ce are inclus in denumire. Cele cu PE doar la puncte, nu la nr. de plante, nu la drop mai mult. Bonusul de recolta plante nu ajuta decat la mai multe plante, nu la drop, nu la puncte. Etc.
     
    mara62, tcmxxl1975, paulici_01 și alți 9 apreciază asta.
  4. erafreee

    erafreee Scriitor în devenire

    intrebam pentru ca am vazut unul in cosul de muzeu urias si am mai descoperit eu cateva oferite drept recompensa la cooperativa. "2 x amplificator de PE pentru plantele de event" stiu ca este pentru plantele de event, dar eu intrebam daca face vreo diferenta la cineva...pentru cei care primiti 100 drop(sau ca mine 47 max-si am 2 broscute) :oops: face vreo minune?
     
    mara62, MicuNicu, in.the.rain și alți 9 apreciază asta.
  5. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Numarul de PE primit nu influenteaza cu nimic dropul.
    Cei care primim in jur de 100 drop la recolta avem mai mult de 2 howie... howie fac diferenta, nu numarul de PE.
    Eu, personal, am 30 de howie si scot in jur de 80 drop din amonita.
    Bafta!
     
    Modificat ultima dată: 30 Ian 2022
    mara62, matusam, in.the.rain și alți 11 apreciază asta.
  6. z.zoita

    z.zoita Junior Expert

    din fasole egipteana iese 115 drop dar timp este de 19 ore il poti reduce cu masca Tiki, esenta intelepciunii si alifie la 10 ore si 30 de minute
     
    mara62, matusam, dexter_bv și alți 16 apreciază asta.
  7. cp58

    cp58 Ambasador forum

    [​IMG]
     
    mara62, matusam, -george39- și alți 18 apreciază asta.
  8. tcmxxl1975

    tcmxxl1975 Expert forum

    stai linistit....nu este vorba de nicio capcana....iti explic imediat....cel putin in ultimii 6 ani (nu vreau sa folosesc sintagma"de cand joc ") 2 lucruri nu m au interesat absolut deloc si asta inseamna ca nu am supus in niciun fel atentiei 1.cum sa cresc in level bahama (!!!)si 2. care este stocul de turbo suzy si cum sa procedez sa cresc stocul (!!!!) si drept urmare pentru ca MA INTERESEAZA ENORM si SUPUN ATENTIEI intreaga mea psihologie de joc stocul de supercompost si suzy.... incerc un tris....adica sa folosesc resursele CARE NU MA INTERESEAZA....eventul TREBUIE FACUT....si deci ...am spus de la inceput ca voi duce efortul de drop pana in ultima zi ultimile 4h.....daca ajung acolo plantele sunt ultima mea problema....exista ca varianta de rezerva, ca in seara premergatoare ultimei zile cand voi recolta pomii ,sa pun planta cea mai lunga cu supercompost si deci rezolv problema...dar NU doresc sa ajung la aceast scenariu care l am prevazut de cand am realizat prima postare....succes
    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 1 Feb 2022
    mara62, matusam, -george39- și alți 9 apreciază asta.
  9. maryan_spataru

    maryan_spataru Novice forum

    Dragi fermieri, cu experienta mai multa in obtinerea de drop, cel putin la acest stresant eveniment, deci din ce pot sa obtin un drop bun, mai precis plante sau pomi? Eu din poiana cu pomi xxl , cu compost Suzi, sharke de ciocolata, am primit 22 drop/ 7h. Un dezastru!!! Nu am howie in ferma mea. Multumesc!
     
    mara62, paulici_01, -iulia1992- și alți 9 apreciază asta.
  10. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Cea mai buna varianta pentru drop ti-a expus-o mai sus Z.Zoita! Cu mici variatiuni, adica sa pui fasolea noaptea, si ziua cu o leguma mai scurta, sa incapa 2 recolte! Combinatia de mestesuguri(6%+4%) si masca tiki(20%) + apa(20%) + gunoi(10%) reduce timpul sub jumatate la legumele baha!
     
    Modificat ultima dată: 31 Ian 2022
    mara62, matusam, paulici_01 și alți 10 apreciază asta.
  11. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Pomii XXL nu sunt buni ptr.drop..Daca vrei la un event sa folosesti pomi,atunci pui pomi cu timp mare de maturare si multe PE(adica nu pui Banani(40 PE) ptr ca are 20 de ore ci pui,de exemplu Joshua(330PE)care are tot 20 de ore...La acest event, drop mai bun se scoate din plante cu timp mare de maturare..Daca ai SC,le reduci timpul cu SC si cu bonusurile care se pot folosi la planta aleasa.Eu am scos drop bun si din planta de event,amonita,fara Howie...cu Howie am scos mai mult,bineinteles.
     
    mara62, matusam, paulici_01 și alți 15 apreciază asta.
  12. maryan_spataru

    maryan_spataru Novice forum

    Multumesc , in general va urmaresc postarile, mi se par printre cele mai plauzibile. Am trecut la varianta expus-o mai sus de Z.Zoita si am plantat Ixora, parcele mari, 9 plante, 16970 PET, timp aprox. 6 ore pana la recoltare. Urmeaza recoltarea la 16.30, (poate folosesc coroana bobocilor, daca am un loc liber, sa activez bonusul) in conditiile in care am nevoie de inca 200 pentru vrej. Thank you!
     
    mara62, paulici_01, -iulia1992- și alți 12 apreciază asta.
  13. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Varianta ta e cu consum de SC!
    Majoritatea am ales legumele baha dintr-un motiv simplu! La legume Baha exista ambele produse mestesugaresti de reducere timp, de 6% si de 4%, si in plus se poate face rost de masca tiki, (alte 20% reducere de timp doar la legume Baha), impreuna cu apa, gunoiul si in functie de activarea runei de eficienta a apei si a gunoiului per total reduci timpul la 40-50%! Ajungi la fasole egipteana de la 19 ore la undeva sub 10h, fara SC! Si primesti macar 100 drop, chiar fara howie!
    Mai buna la drop e ixora, dar mai multe recolte dintr-o planta mai rapida poate oferi mai mult drop, si fara consum de resurse!
    Si pe parcele mari vei obtine maxim 41 (sau 40 daca le-ai pus cu combina) drop! In conditiile in care-ti mai trebuie 200, inseamna macar 5 recolte, x 6 h, deci 30h!
    Acelasi drop din fasole egipteana, in conditiile expuse mai sus, il faci in 20h, fara SC!
    Coroana bobocilor te ajuta doar la PET, nu si la drop! Mai bine folosesti slotul de aur (daca tot mergi cu SC) pentru cozonac si puritate!
     
    Modificat ultima dată: 31 Ian 2022
    matusam, cp58, paulici_01 și alți 15 apreciază asta.
  14. -katnik-

    -katnik- Comisar forum

    Activat linia de vrej!
    Vot pozitiv!
    Spor tuturor fermierilor !
     
    mara62, matusam, cp58 și alți 15 apreciază asta.
  15. maryan_spataru

    maryan_spataru Novice forum

    Aveti perfecta dreptate, dar eu am pus florile, pana sa primesc primul sfat de la dumneavoastra, am inteles din prima postare avantajul legumelor, si dupa recoltarea de la ora 16, va urmez sfatul, in conditiile in care am activat toate avantajele de la vrej, locul de joaca, parc etc... Deci: parcele mici, legume, masca tiki, combinatia de mestesuguri(6%+4% - esenta intelepciunii si alifie), bineninteles apa+ingrasamant, si spor la treba. Am crezut ca daca am PET multe, primesc si drop mare! Va multumesc pentru sprijinul acordat, sper sa se informeze si alti fermieri din aceste postari foarte utile!
    Multumesc MicuNicu si kameliana59 pentru consiliere!
     
    Modificat ultima dată: 31 Ian 2022
    mara62, cp58, paulici_01 și alți 10 apreciază asta.
  16. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    De aceea avem forum, cand cineva cere un sfat sa putem sa-l dam, in functie si de priceperea noastra!
    Multa bafta! Astept sa citesc postarea de "victorie"!
     
    mara62, cp58, paulici_01 și alți 16 apreciază asta.
  17. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Foarte mult te ajuta la drop liniile de vrej care ofera ''o mai buna posibilitate de dropare''!
     
    mara62, -katnik-, cp58 și alți 10 apreciază asta.
  18. maimutica

    maimutica Supervizor forum

    Am dat un vot pozitiv pentru ca imi place acest event ,chiar daca sunt la prima planta , nu stiu daca reusesc sa-l termin , mi-as dori mult cutia si linia de vrej , adevarul este ca nu am tras foarte tare pt prima planta, am semanat seara la 22;00 si le-am cules dimineata la 10;00 , am folosit si chutney de morcovi si mere de fiecare data , am mai consumat si din compost de vreo 3 ori , da maine termin sigur cu prima planta si poate o sa am succes sa-l duc acest event la final. Felicitari celor mai activi, succes celor care mai trebuie sa munceasca!
     
    mara62, -katnik-, cp58 și alți 10 apreciază asta.
  19. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Final de event pt mine!
    Am ales sa ma ocup de planta de 7h, amonita si m-am oprit dupa ce am luat linia de vrej.
    Felicitari finalistilor, spor la plantat si recoltat celor ce mai trudesc!
     
    stoiantudorel, mara62, matusam și alți 13 apreciază asta.
  20. leutzu61

    leutzu61 De-al casei

    Final event,cutia piccolo la clocit.
     
    OanaMihaela, mara62, matusam și alți 8 apreciază asta.