Feedback Paște 2017 - Factorul ouălor

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Adelina40, 11 Apr 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare evenimentul?

Sondaj închis pe 19 Apr 2017.
  1. Îmi place

    260 vot(uri)
    88,1%
  2. Îmi este indiferent

    11 vot(uri)
    3,7%
  3. Nu îmi place

    24 vot(uri)
    8,1%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. tweety`

    tweety` Baron forum

    Eu inchei seara aceasta cu 3300 indigo salbatic si 477 pandantive. Sunt multumita tinand cont ca e doar prima zi. Maine sper sa termin cu plantele, iar apoi ma axez pe drop. Noapte buna tuturor!
     
  2. GOTHIC68

    GOTHIC68 Junior Expert

    Sa joci din placere, sa nu faci din joc o corvoada, sa aplici cele spuse de alti fermieri experimentati sau mai putin experimentati ... in rest cu un picut de efort = placere de a juca... reusesti cu siguranta; cel putin asa fac eu...reusesc sa termin mare parte din event-uri la limita, in ultima zi dar nu am transformat placerea de a juca intr-un calvar; chiar daca este o ferma imaginara pana la urma acest joc ma destinde, ma ajuta sa trec peste stresul de zi cu zi... Spor!:)
     
  3. tchupy

    tchupy Analist forum

    sau alta metoda simpla:
    faci in primele doua zile-doua zile jumate plantele de event (activezi combina de la eventuri de la cooperativa de ex.)
    in zilele ramase poti sa pui cate doua recolte de pepeni (11 h si 30 min - apa+gunoi) si daca ai active altoiurile la sera pui tot doua recolte de garoafe pe zi (apa+gunoi)
    deci dupa calculul tau :214*2=428 drop pe 1 zi
     
    alinlazar123, -katnik-, roliana57 și alți 13 apreciază asta.
  4. robert-adila

    robert-adila Locuitor permanent

    Buna dimineata!!
    Incep dimineata cu 713 drop si 2800planta event .
    Timp este suficient ,zic eu ,asa printre rositul oualor si coacerea cozonacului si pasca!!
    Spor sa avem !!
     
    Modificat ultima dată: 13 Apr 2017
    alinlazar123, -katnik-, Claudia și alți 15 apreciază asta.
  5. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Recolta de trandafiri altoiti de peste noapte doar cu apa( in jur de 8 ore), mi-a dat 38 drop. ( un teren cu aprox 40 parcele mari). Am renuntat la optiunea de a primi drop colector de pene, am pus super compost, apa, ingrasamant, si timpul s-a redus la 1 ora si 15 minute !!!! Sunt curioasa sa vad dropul acum.
    Dar parca mi-a mai venit inima la loc, ca de altfel, pana acum am aproximativ 300 drop, si am consumat mult SC.
    Dar cum s- a spus mai inainte, ramane placerea de a juca, indiferent de drop:)

    PS nu am Howie si runa doar 29/30, folosesc cozonac si aranjament puritate.

    PPS am abtinut 33 unitati drop:)
     
    Modificat ultima dată: 13 Apr 2017
    alinlazar123, -katnik-, roliana57 și alți 13 apreciază asta.
  6. ovidiu1a

    ovidiu1a Avansat

    Buna dimineata, un eveniment captivant, in care planta de eveniment o putem face in 1-2 zile, pe cele 3 terenuri de la ferma, cu chutney cu mere si morcovi pe parcele mici, ar mai ramane dropul destul de mare cantitativ, care acum se poate obtine mai bine pe insule, eu folosesc acum pepeni galbeni( dar putem folosi psysalis, hybiscus) pe parcele comfort, cu un aranjament de puritate activat anterior semanarii, apa, compost, supercompost cu care timpul de coacere se reduce cam la 13 ore si 50 minute, urmeaza sa vad ce drop voi obtine). Se mai poate obtine, tot pe insule, pe parcele mari din plante cu durata mare de coacere cu apa si ingrasamant, combinate util pentru o recoltare favorabila, fie din adaposturi si ateliere sau din copaci care ne dau puncte mai multe de experienta.
     
    Modificat ultima dată: 13 Apr 2017
  7. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Eu dau un vot negativ din cauza dropului...am facut calculul si din cauza dropului mare nu voi reusi sa termin eventul,nu voi face ultimele 2 sarcini,deci voi ramine cu itemurile fara a avea linia de vrej...
     
    alinlazar123, -katnik-, mara62 și alți 8 apreciază asta.
  8. matusam

    matusam Legendă vie

    Buna!
    Am inceput evenimentul recoltand Nu-ma-uita de pe cele trei terenuri ale fermei si cativa pepeni galbeni, cateva adaposturi, restul arbori din insula. Am continuat cu margarete si protea (am scos adaposturile), iar peste noapte am pus garoafe si pepeni galbeni. Neavand timp sa inmultesc plantele ieri, acum am trecut pe parcele mici cu planta de event (consum minim de SC si Suzi). Am 1.271 pandantive. Din pacate, azi voi face o singura tura de plante.
    Bafta tuturor!
     
    alinlazar123, -katnik-, -mamaleone și alți 24 apreciază asta.
  9. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Ovidiu1a, nu te ajuta cu nimic parcelele confort, se pare ca cel mai avantajos este trandafirul, la aproape 9 ore iese in jur de 100 pe cele3 parcele, asta inseamna cam 300-350 pe zi din ferma plus 2 recoltari pe insula de planta mare, cam 150 pe zi. Deci vreo 500 pe zi in total. 4 zile plus recoltarea de inceput ar trebui sa fie suficiente (fara linii de vrej si howie, doar cupele la maxim in copac)

    De fapt ar fi 3 zile pentru drop si 2 zile pentru plante cu combina, parcele mici si chutney
     
    alinlazar123, -katnik-, -mamaleone și alți 11 apreciază asta.
  10. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    Mai am nevoie de in jur de 1400 de pandantive si 4700 de plante.Am lasat doar terenul arabil pentru plante si pe restul am pus pomi si adaposturi.Sa vedem...:)


    Eu sper ca am sa termin eventul cu bine in timpul ce a ramas :)
     
    alinlazar123, -katnik-, roliana57 și alți 11 apreciază asta.
  11. -ciocollate-

    -ciocollate- Ambasador forum

    Evolutia mea pana acum :p
    [​IMG]
    Cu putin noroc maine il dau gata si ma pot ocupa de pregatiri :)
     
    alinlazar123, -katnik-, mara62 și alți 23 apreciază asta.
  12. Ambra.

    Ambra. Împărat forum

    Da ?

    Evolutia mea pana acum este 0 adica cca. 800 drop si vreo 5000 de plante. Deci ca razbunare,poimaine fac un tortulet la care in crema sau glazura, te voi transforma in toping.:p
     
    alinlazar123, -katnik-, mara62 și alți 17 apreciază asta.
  13. Claudia

    Claudia Duce forum

    Eu am terminat 11/15 la setul 3, mai am nevoie de 750 de drop si de vreo 3500 de plante sa finalizez. Maine din 2 recolte termin plantele, dar dropul...peste inca o zi-doua.
    Chiar nu pricep motivul - de ce se cere asa de mult drop la acest event, chiar si din 5 terenuri e mai mult ca oricand. Linia de vrej e buna, nimic de zis, dar itemele obtinute tot cu drop mult pe parcurs sunt banale ca PE, sunt altele mult mai bune - asta in cazul in care nu se ajunge si la ultima etapa. Nici restul premiilor nu sunt iesite din comun...oricum ar fi fost. as fi participat, fiindca e un event si imi propun sa particip la toate...dar nu e ceea ce asteptam de Paste, au fost altele mai dinamice, mai interesante in trecut. Singura parte iesita din comun la acesta e cerinta enorma de drop.

    Spor la event si o noapte linistita!
     
    alinlazar123, -katnik-, mara62 și alți 17 apreciază asta.
  14. lilianapostelnicu

    lilianapostelnicu Scriitor în devenire

    Sunt de acord cu tine Ambra . Particip si eu la tortulet . Am 590 drop . Planta de event sa mai astepte nitelus, ma voi ocupa de ea in ziua de Pasti .
     
    alinlazar123, -katnik-, mara62 și alți 6 apreciază asta.
  15. robert-adila

    robert-adila Locuitor permanent

    Buna seara !!!
    Gata pentru ziua de azi !!
    Pana in acest moment sunt multumita si de drop si de treburile casnice!!
    Drop 1255 ,plante 7500.
    Gata si ouale ,cozonacul si pasca.Maine termin plantele si dropul ,sper ,daca nu poimaine sigur!
    O seara linistita tuturor!!
     
    alinlazar123, -katnik-, mara62 și alți 11 apreciază asta.
  16. ovidiu1a

    ovidiu1a Avansat

    Buna seara, iata si primele rezultate, doar cu pepeni galbeni pe superparcele, precum am spus mai sus, am obtinut la un cules cam 84 pandative pascale, asta inseamna ca zilnic as putea obtine pe insule cam 170 de drop( in 4 zile cam 650 de pandative) , fara a lua in considerare si pomii( inca 20 pe zi), acum insa am trecut la pomi sa vad acolo ce rezulta. Oricum mai am nevoie doar de 1280 de pandative pascale si plantele aproape le-am finalizat, timp mai este( inca 4 zile). La ferma am trecut la acelasi mod de a obtine drop cu garoafe pe superparcele, folosind si bonusuri de la sera, maine le culeg pe la 10.
    Fiecare metoda de a obtine drop este un test, daca pomii se vor dovedi mai eficienti, ei vor fi utilizati in continuare.
     
    Modificat ultima dată: 13 Apr 2017
    alinlazar123, -katnik-, mara62 și alți 9 apreciază asta.
  17. larisatescan

    larisatescan Începător forum

    eu nu gasesc lada de bunatati pe care am castigat o :(
     
  18. Cruella

    Cruella S-Moderator Team Farmerama RO


    Buna seara!
    Este in Inventar - sectiunea Consumabile.
     
    alinlazar123, -katnik-, mara62 și alți 4 apreciază asta.
  19. tweety`

    tweety` Baron forum

    Buna seara! In acest moment am 6980 indigo salbatic si 949 pandantive. In cazul in care nu voi adormi, mai am de cules o tura de plante de event.
     
    alinlazar123, -katnik-, mara62 și alți 4 apreciază asta.
  20. crissram

    crissram Scriitor în devenire

    Howdy! De departe, cel mai bun event din ultima vreme. Cand o sa se mai iveasca ocazia sa vinzi morcovi,salata grau, fan, la preturile astea?!. Sincer, nu cred ca ar fi pt nimeni o dezamagire daca nu ar termina eventul, atata timp cat produci gologani cu lopata. Cat despre drop...e mediu spre bun, fiecare cu strategia lui. Spor in continuare!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.