Concurs Provocarea Mestesugarului

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Agro80, 20 Mai 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Diana_Florea

    Diana_Florea Pretendent

    Buna seara!
    Reteta mea este Coco-cocteil Soros
    Ingrediente
    :-Capsuni,Oua,Lapte de vaca,Banane,Nuca de Cocos,Caise,Papaya,Pai,Umbreluta,Vopsea Rosie Alimentara.
    Preparare: Incepem la ora 00:00 prin gradina la vecina (adriana_eu) dupa capsuni :) , la ora 00:20 pe la cotetul de gaini la bunica dupa oua, la ora 00:35 la alimentara non-stop din colt dupa lapte de vacuta,nuca de cocos,papaya,banane,pai,vopsea alimentara,pe urma dam fuga in gradina, ianainte luam scara din pod pentru a urca in copac dupa caise! Dupa ce ati adunat ingredientele la ora 00:50 taiem nuca de cocos cu firezul si menghina(strangem bine nuca de cocos dar cu atentie sa nu o spargem (ca eu am facut doua drumuri la non-stop :D)... si dati la firez pana o taiati frumos in doua,apoi spargem ouale si le mixam pana obtinem spuma, pisam capsunele impreuna cu papaya si banane,adougam lapticul de vacuta si amesetecam cu spuma pufoasa,umplem nuca de cocos,punem umbreluta(confectionata dimineata in timpul serviciului :D ....dear sti patronul...) si paiul(nu am gasit albastru la magazin si l-am invelit in hartie creponata :D ) cu o felie de banana lipita cu scoci(deoarece nu a vrut sa stea lipita :D ) apoi luam caisele si le vopsim cu vopseaua rosie pana arata ca si guava :D (deoarece nu am gasit guava la magazinul meu! :) ) Dupa ce am aranjat frumos cocteil-ul,imperuna cu user si id (la care am stat cu un marker care avea varf subtire aproape 40 de min sa il desenez nu va recomand ... dar eu nu am avut de ales :D ) si realizam pozele.
    Recomandare: aceasta reteta sa nu o realizati fara acordul parintilor ,buncilor si vecinilor! :D
    Multumesc,sper ca va placut reteta mea! :p
    Ora 10:00
    [​IMG]
    Ora 00:45
    [​IMG]
    00:50
    [​IMG]
    Ora 01:15
    [​IMG]



    User: Diana_Florea
    ID : 9091924
     
    Modificat ultima dată: 31 Mai 2015
  2. adriana_eu

    adriana_eu Mogul forum

    Buna ziua!
    Eu am ales Elful Mestesugar :)
    Ustensile pentru realizarea unui elf de aproximativ 50 cm :D : -hartie creponata,hartie glasata,lipici,foarfeca,creion,marker,faina,apa,servetele,ata si ac de cusut,o bucata de material,o pereche de sosete,curea,banda scoci,ziare care nu le mai citeste nimei :D , acuarele,o bucata de carton mai gros,sticle goale de parfum,lingura pentru amestecat :),pensule de pictat.
    [​IMG]
    Se incepe cu construirea corpului : se face un ghemotoc de ziare pentru cap si apoi nas, se lipeste cartonul in forma cilindrica,se modeleaza din ziar manutele,se ia soseata si se umple cu ziare pana se formeaza piciorusele,apoi se taie ca sa dam forma corpului.
    [​IMG] [​IMG]
    Dupa ce lam format partea cu ziar se acopera cu bucatele de hartie alba lipite cu pasta din faina amestecata cu apa(sau aracet),se lasa la uscat 1-2 zile cat este nevoie ca sa se usuce complet pentru al putea picta cu acuarele,luam hartia glasata si facem un con cu o biluta in varf,apoi facem floricica si o lipim cu lipici,luam hartia creponata si formam floricelele.
    [​IMG] [​IMG]
    Dupa ce am terminat de pictat si pana sta la uscat, luam bucata de material si incepem sa coasem bluzita si pantalonasi.
    [​IMG]
    Dupa ce am terminat si elful s-a uscat il imbracam frumos si e gata ! :D
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Sper ca va placut Elful meu minune! :D

    User: adriana_eu
    ID:91141137
     
  3. Vladut

    Vladut Scriitor activ

    Salutări !

    Nisipul din clepsidra timpului alocat înscrierii la ediția specială a Concursului de creație s-a scurs complet, astfel că nu ne rămâne decât să spunem "STOP" înscrierilor :)

    Vă mulțumim tuturor pentru participare!
    Câștigătorii acestei ediții vor fi afișați în cursul zilei de mâine!
    Recolte bogate!
     
    H3ra, donnadmn, trancesound și alți 15 apreciază asta.
  4. Agro80

    Agro80 Conte forum

    CONCURS DE CREAȚIE #4 - EDIȚIE SPECIALĂ
    [​IMG]
    - REZULTATELE FINALE -

    Dragi meșteșugari,

    În sfârșit a venit momentul mult așteptat de către toți: afișarea câștigătorilor. Din nou, ne-ați uimit cu talentul, creativitatea și originalitatea de care ați dat dovadă. Felicitări tuturor participanților de la această ediție specială a Concursului de creație!
    După lungi dezbateri cauzate de multitudinea de lucrări frumoase, inspirate și interesante, am reușit să ajungem la un rezultat final.
    În cele ce urmează, vă prezentăm câștigătorii acestei ediții:

    Locul 1 -ingerik- - 300 Mamudele
    Locul 2 mariocosminb - 200 Mamudele
    Locul 3 angelica.d - 150 Mamudele
    Mențiune _Chihuahua_ - 50 Mamudele
    Fiecare dintre voi este un câștigător! Fiecare participant va primi produsul meșteșugăresc pe care a încercat să îl reproducă.
    Dorim pe această cale să urăm "La mulți ani" tuturor copiilor și fiecărui adult cu suflet de copil!

    Vă mulțumim tuturor pentru participare!
    Premiile vor fi creditate in cursul zilei de astazi, va rugam sa confirmati primirea acestora.
    Mulțumim echipei de moderatori pentru sprijinul acordat și pentru susținerea organizării acestei ediții speciale! :inlove:
     
    Modificat ultima dată: 1 Iun 2015
    EVE.violetta, kris-ana80, H3ra și alți 15 apreciază asta.
  5. veve47

    veve47 Conte forum

    Am, asteptat afisarea rezultatelor care m-au bucurat enorm, pentru ca primele doua locuri sunt exact ceea ce mi-am dorit si eu. Profit de aceasta ocazie ca s-o felicit pe Ingerik, nu numai pentru aceasta reusita cat si pentru toate postarile de la concursuri de pana acum, care mi-au placut mereu, chiar daca la unele nu a fost premiata. Se vede ca face cu placere ceea ce face, are simt artistic, inventivitate, atenta la detalii si nu este pentru prima data cand o felicit si ma bucur pentru ea. In plus, mi-a facut si poneiul meu drag...;)
    In ceea ce-l priveste pe Mariocosminb, toata admiratia pentru migala, pentru atentia la detalii de care a dat dovada, plus simt artistic, al culorii. Pana si filele de la carti sunt schitate, textura lemnoasa, butoaiele, ideea cu manutele din paie articulate, papirusul, culorile...totul. O incantare! Mai bine ca nu le-a facut comestibile ca era si pacat sa fie mancate.:)
    Briosele cu capsuni castigatoare sunt primul articol pozat care-mi fac pofta, eu nefiind o pofticiosa din fire. Trebuie ca-s tare bune, iar placinta cu cirese seamana foarte mult cu desenul original, sosul acela gustos aratand ca in poza. Si acolo trebuie ca este o bunatate!
    Felicitari tuturor si imi pare rau ca nu a existat un premiu de imaginatie pentru Salifarmer12, iar eu as mai fi dat o mentiune...
    Frumos concurs, idee originala si felicitari tuturor!
     
    EVE.violetta, nicoleta_89, matusam și alți 10 apreciază asta.
  6. _Chihuahua_

    _Chihuahua_ Profesionist forum

    Wow! Nu-mi vine sa cred .Va multumesc frumos :inlove:

    Felicitari -ingerik- ,mariocosminb si angelica.d .Am avut(inca de la postare)o parere foarte,foarte buna despre creatia lui mariocosmin. Mi-a amintit de copilarie si nu-mi venea a crede cata rabdare si indemanare a avut in crearea elfilor,a cartilor,a mobilierului,a tuturor obiectelor si totul lucrat in detaliu.Felicitari!
    Angelica,nu pot sa spun decat ca reteta ta de Muffin cu Capsuni ,,mi-a lasat gura apa'' .Cu siguranta au fost la fel de exceptionali si la gust dupa cum au fost si ca aspect.
    Iar -ingerik-...ce sa spun...chiar nu-mi venea sa cred ! Jos palaria pentru munca ta si ideea de a te apuca de o asa,, lucrare''.Nici macar in vis nu as fi putut realiza poneiul...poate doar daca il desenam pe o coala de hartie...sau daca il crosetam :D

    Vreau sa felicit echipa pentru ideea si realizarea unui asemenea concurs!
    Felicitari tuturor participantilor ; oameni creativi si harnici!
    Va multumesc inca o data pentru premiul acordat....nu m-am asteptat deoarece am considerat ca sunt postari mult mai reusite decat prajitura mea.

    Numai bine tuturor!

    PS : Am primit ,,Prajitura cu branza si cirese''.Va multumesc
    PS2 : Confirm primirea mamudelelor.Multumesc
     
    Modificat ultima dată: 1 Iun 2015
    EVE.violetta, SOSYGMA, nicoleta_89 și alți 10 apreciază asta.
  7. Diana_Florea

    Diana_Florea Pretendent

    Confirm primirea premiului! multumesc:)
     
    EVE.violetta, SOSYGMA, nicoleta_89 și alți 8 apreciază asta.
  8. Stefy

    Stefy De-al casei

    Confirm primirea premiilor si felicitari castigatorilor.
     
    EVE.violetta, SOSYGMA, nicoleta_89 și alți 11 apreciază asta.
  9. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Premiile în mamudele (și cei doi elfi) au fost creditate acum. Felicităm și noi toți participanții pentru o ediție ”pofticioasă”!
     
  10. blackspace77

    blackspace77 Cunoscător forum

    Multumesc si eu juriului pentru premiul si locul acordat,felicitari tuturor participantilor si in mod special lui ingerik pentru faptul ca lucrarea ei m a motivat sa participat si sa descopar ca pot realiza ceea ce a incantat si a placut multor persoane din joc si din afara lui.Mesajele de felicitare si incurajarile care le am primit au insemnat foarte mult si mi au trezit reale emotii si va multumesc inca o data tuturor...lucrarea mea se pare ca si a atins scopul acela de a nu uita ca in fiecare din noi e un copil si nu trebuie sa uitam sa ne jucam :)..imi doresc sa continui acest nou hobby si sa gasesc o modalitate de al prezenta tuturor prietenilor acestui joc!!...si ca o mica obsevatie in incheiere daca imi este permis a fost un concurs care din puncut meu de vedere a avantajat usor doamnele :)datorita mestesugurilor*(cele care ar fi avut sanse reale la premii) pe care putini barbati (fermieri) le prepara in viata de zi cu zi...este doar o opinie,va rog nu trageti in pianist!!:)...insa ideea concursului a fost cum spunea si Veve47 foarte originala si felicit si eu organizatorii!!..
     
    EVE.violetta, adriana_eu, SOSYGMA și alți 11 apreciază asta.
  11. -ingerik-

    -ingerik- Scriitor activ

    Yuuuppyyy!! Vă mulțumesc frumos pentru premiu și confirm primirea acestuia. :p
    Mă bucur tare mult că am reușit să vă încânt, fie și doar privirea, căci papilele gustative încântate au fost cele ale soțului și vecinilor(a trebuit să-l împart căci a fost prea mare pentru 2 persoane).
    Mă bucur că ți-am fost de ajutor, dar defapt eu n-am făcut nimic :). Tu, cu mânuțele tale, ai realizat totul. O lucrare super, care chiar merita să fie pe podium, m-am bucur când am văzut. Și ”ca să trag de pianist” :p ..nu te aprob în această afirmație..căci ne-ai demonstrat că nu este așa, mai erau produse pe care și un bărbat le putea face..spre ex. băuturile, clătitele, ceva ghivece, butoniere și chiar chifteluțele cu brânză*după o simplă căutare pe net* . Așa că te felicit încă odată și de abea aștept următorul concurs, să nu eziți să ne uimești!
    Mulțumesc!! eii ..nu trebuie să fii așa de rea cu tine. întotdeauna e loc de mai bine, trebuie doar să crezi în tine ;)și vei reuși. Poneiul a fost și pentru mine o provocare, căci până la el am făcut doar floricele și frunzulițe din pastă de zahăr, mi-a dat ceva emoții :oops:, dar a meritat :music:. Felicitări pentru prăjitura cu brânză și cireșe, arată delicios, iar felul cum se scurge pe blat... mă face să tânjesc după 1..2..3..felii ..yaammyy.....
    Muffin-ul cu căpșuni..? alt deliciu! Arată și senzațional..ca în vitrina cofetăriilor.. săptămâna viitoare negreșit încerc rețeta! Felicitări angelica.d !
    Felicitări și celorlalți participanți! S-a văzut munca depusă și mă bucur de fiecare dată să văd lucrări atât de frumoase !
    Mulțumesc veve! Eu tot te-am așteptat să postezi, căci de fiecare dată și tu ai fost la înălțime, am avut ceva griji în ceea ce te privește :p, ești un concurent de temut8). Sper ca data viitoare să ne bucuri și tu cu ceva la fel de frumos cum ne-ai învățat. Apreciez vorbele frumoase, mă motivează, mulțumesc!

    Felicitări tuturor organizatorilor și mulțumesc pentru această șansă frumoasă! Ideea acestei colaborări a fost una benefică pentru toți, mulțuumimm!!
    P.S.: Aceste concursuri mă scot din rutina zilnică și mă fac să iubesc pe zi ce trece tot mai tare Farmerama! :inlove:
     
    H3ra, florentina_liliana, soso2169 și alți 11 apreciază asta.
  12. lorentonton

    lorentonton Expert forum

    Confirm primirea premiului si felicitari castigatorilor.
     
    H3ra, EVE.violetta, blackspace77 și alți 9 apreciază asta.
  13. angelica.d

    angelica.d Ambasador forum

    Multumesc pentru premiu si confirm primirea lui.Ma bucur mult ca am participat la acest concurs,alaturi de cei mai priceputi mestesugari,ma bucur ca, reteta mea a incantat privirile organizatorilor .
    Felicitari tuturor castigatorilor si participantilor.Aceste intreceri ne fac sa iubim tot mai mult acest joc ,,Farmerama" . Felicitari organizatorilor si colaboratorilor .MULTUMESC,
     
    Modificat ultima dată: 2 Iun 2015
    H3ra, soso2169, EVE.violetta și alți 10 apreciază asta.
  14. andrew1997

    andrew1997 Baron forum

    Felicitări tuturor! Foarte interesant concursul! ;)
     
    H3ra, EVE.violetta, blackspace77 și alți 8 apreciază asta.
  15. -ciocollate-

    -ciocollate- Ambasador forum

    Felicitari tuturor castigatorilor !
    Multumesc si eu pt cadoul primit -leczeg_laura :)
     
    H3ra, EVE.violetta, matusam și alți 10 apreciază asta.
  16. nicoleta_89

    nicoleta_89 De-al casei

    Felicitari tuturor care au participat :)
     
    H3ra, EVE.violetta, matusam și alți 9 apreciază asta.
  17. adriana_eu

    adriana_eu Mogul forum

    Buna ziua!
    Felicitari tuturor! Toate creatile au un 10 cu stelute de la mine ***** :D Felicitari organizatorilor un concurs foarte foarte frumos aspteptam cat mai multe :D
    O zi minunata tuturor! :D
     
    H3ra, EVE.violetta, matusam și alți 9 apreciază asta.
  18. Vladut

    Vladut Scriitor activ

    Salutări!

    ..."o imagine valorează cât o mie de cuvinte"

    Au fost foarte multe imagini frumoase, spectaculoase, lucrări realizate cu migală și o extraordinară atenție la detalii! Apreciez eforturile depuse de fiecare participant în parte, de aceea vă felicit pe toți :inlove:

    Felicitări tuturor participanților, cinste învingătorilor!
     
    H3ra, soso2169, EVE.violetta și alți 11 apreciază asta.
  19. Aleksa

    Aleksa Pretendent

    Confirm primirea premiului ( pesto de masline).
     
    blackspace77, EVE.violetta, matusam și alți 6 apreciază asta.
  20. sasalic

    sasalic Profesionist forum

    Felicitari castigatorilor !!!! :) : ): ):
     
    Vladut, _Chihuahua_, soso2169 și alți 7 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.