Romania

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Ambra., 24 Feb 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Ambra.

    Ambra. Împărat forum

    Sunt trista, mai mult decat trista. Simt romaneste desi traiesc intr-o tara straina. Nu vreau sa imi atrag simpatii. Nu trebuie sa-mi dati voturi de simpatie. De ce sunt trista ? M-am confruntat azi cu o situatie, pe care nu vreau sa o mai traiesc niciodata.
    Am o scoala, de fapt nu doar una, dar pentru ca tara mea nu mi-a oferit o oportunitate, am ajuns sa ingrijesc un batran invalid in Austria. Injositor din punctul unora de vedere, da, dar ....
    Ok. Amanuntele ma privesc.
    Azi ,a trebuit sa merg cu sotia persoanei pe care o ingrijesc la un doctor. Nimic anormal. L-am lasat pe sot jos, in scaun cu rotile, electric, poate sa se miste singur. Am mers sus la doctor sa recuperez batrana. Ma intorc, il vad pe batran stand pe margine trotuarului, treceau tramvaiele pe langa el cu viteza. Mi-a fost teama pentru el. Il intreb,de ce nu sta langa reteaua de magazine si sta pe marginea drumului. Raspuns. Nu vreau sa se creada ca sunt cersetor, eu nu am cerut nimic niciodata de la nimeni, eu nu sunt auslander. Ca paranteza, batranul a infiintat o firma care acum se bucura de mai mult decat recunoastere pe plan national. M-am simtit oarecum incomod, nu pot spune jignita, dar nici bine. Gandeam, uite, vesnic vom avea etichete din partea lor. Pana la urm aasta e, oricat de bun poti fi, tot auslander ramai.
    Mergand pe strada, insotind persoana pe care o ingrijesc, implicit si pe pe sotia dansului, se apropie de mine un individ, inconjurat de cativa copii, cred ca erau 4 sau 5, cu varste cuprinse intre 5 si 11-12 ani. Individul se apropie de mine si imi spune intr-o roamana perfecata : Tu esti romanca, se vede, da-mi si mie 20 de euro, imi trebuie pentru copii. Nu am raspuns in limba tarii mele, m-am facut ca nu inteleg, am mers mai departe. Din fata veneau 4-5 copii austrieci de la scoala. Aveau intre 7-8 ani, poate noua. Si acum sunt socata. Copii persoanei care ma abordase, s-au apropiat de acei copii austrieci, au scos un cutit, si sub amenintarea cu moartea, le-au cerut banii, telefoanele si tot ce aveau de valoare la ei. Tendinta mea a fost sa intervin, batranul se uita la mine, cred ca a realizat ca inteleg ce vorbesc ei intr-o limba straina. Nimeni nu a intervenit, acei copilasi, socati, nu stiau ce sa faca, ziceau ca nu au nimic la ei, nici bani , nici telefoane, dar pot sa le ia gentile cu manuale, de fapt erau niste rucsacuri. Am vazut niste cetateni care au sunat la Politie, dar a durat. Respectivii au fugit dupa atac.
    Sincer, mi-e rusine.
    De ce? Nu mi-e rusine ca sunt romanca, mi-e rusine de unii conationali care ne fac de ras si prin prisma carora suntem catalogati ca hoti, criminali de cea mai joasa speta.
     
    _Chihuahua_, -crokyyy1234-, SOSYGMA și alți 22 apreciază asta.
  2. Dr.Mike

    Dr.Mike Junior Expert

    Nu trebuie sa-ti fie rusine.
    Nu putem, cel putin eu personal, nu pot folosi acest forum pentru a scrie o parere cat se poate de sincera despre aceste vietati, mamifere, care traiesc printre noi si nu ar terbui sa fie recunoscuti ca fiind romani. Traiesc in lumea lor dupa alte legi si nu se vor adapta niciodata la legile noastre. Au o alta cultura. Niciodata nu vor intelege si nu vor respecta modul nostru de viata (chiar daca nu este perfect).
    Nu esti tu de vina. Imi pare rau ca ai tercut printr-o astfel de experienta.
     
    _Chihuahua_, SOSYGMA, Ambra. și alți 11 apreciază asta.
  3. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Hmm... nu se lipește tema cu forumul, dar hai să facem o excepție.

    Hai să ne gândim că există atâtea alte întâmplări în care românii au fost victimele unor indivizi din aceeași categorie cu cei pe care i-ai întâlnit, dar de altă naționalitate. Nu vreau să povestesc cum mi-am golit buzunarele ca să fiu lăsat să cobor dintr-un taxi în Hurghada...

    Oricum, nu categoria cea mai de jos definește un neam... Și cel puțin din ce am observat, o părere strict personală, nu avem un renume atât rău pe cât se sugerează de multe ori. De foarte multe ori am întâlnit cazuri în care românii sunt considerați muncitori, deștepți și devreme-acasă, dar nu hoți.

    Pentru a reveni puțin în ton cu forumul: de-a lungul timpului am avut sesizări de la adminii altor comunități privind jucători români implicați în diverse acțiuni dubioase în joc, furturi de și din conturi, etc. Am reacționat cât s-a putut de dur de fiecare dată tocmai din motive asemănătoare, să nu ne facă de râs respectivii. Dar când jucători din alte comunități fură conturi ale jucătorilor români, ar trebui să considerăm că toți jucătorii de acolo sunt hoți? Eh, fiecare fermă cu uscăturile ei...

    Nu știu dacă suna a consolare ce-am scris, dar... ”toate trece”.
     
    _Agathon_, _Chihuahua_, misu_mama și alți 17 apreciază asta.
  4. Ambra.

    Ambra. Împărat forum


    K0dar.sincer imi pare rau daca sunt pe langa Forum, nu asta-mi era intentia, de fapt nu stiu daca aveam vreuna. Da, iti dau dreptate, trebuie sa ne apreciem si valorile, romanii sunt recunoscuti in lume pentru realizari, si crede-ma cand esti afara si auzi The Lonely Sheperd interpretata de Zamfir, ti se ridica parul pe tine ( intotdeauna le-am zis ca aceasta melodie e cantata de un roman), eu personal plang, oi fi eu mai sensibila, sunt mandra cand vad copii, adolescenti romani care sunt peste limita, care au realizari remarcabile pe plan mondial, dar, sincer, sunt om, sunt femeie, azi niste copii nejutorati, nu conteaza natia erau atacati. De cine, de cei din tara mea. Jur, nu am stiut cum sa sa reactionez, sa intervin, implicit sa recunosc ca romanii sunt asa cum sunt catalogati, adica negativ, sau sa stau pasiv si sa salvez aparentele. Am sunat la Politie. Atat am facut. Daca unul din acei copii era ranit? Cred ca...de fapt nu vreau sa gandesc. Sunt constienta ca nu noi suntem cei mai rai de pe fata pamantului, dar azi, din pacate, de partea raului, erau compatriotii mei. Si, nu ca sunt de acord, dar daca erau adulti, nu ca ar avea o scuza, zici una, dar cand vezi copii cu cutitul in mana atacand alti copii...... este peste puterea mea de intelegere. Imi cer scuze inca o data pentru postare nepermisa, dar joc acest joc singura, nu am prieteni din viata reala care sa joace acest joc, nu am prieteni intr-o tara straina nici in viata de zi cu zi, voi sunteti pentru mine ca o familie, poate va simtiti jigniti ca va consider asa, dar am fost sincera, am discutat cu voi asa cum discut cu orice apropiat. Poate am gresit, dar trebuia sa refulez cumva. E la latitudinea voastra, puteti sterge, nu ma supar.
     
    _Chihuahua_, Veverita02, SOSYGMA și alți 16 apreciază asta.
  5. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Istoria e plină de „sportivi” delincvenți romani si de alte nationalitati...Marea problema este ca multi dintre ei sunt „educati” sa fie infractori, sa aiba refuz total fata de munca, de valori morale, de civilizatie, oriunde s-ar afla. Este umilitor ca romanii sunt considerati „de top” in oala rusinii. Oricum si aici, in Romania, sunt multi ...prea multi...si „cu carte” si fara.
    Bineînțeles ca asta nu te sau ne poate consola...
    Cu siguranta, este necesara o legislatie mai dura.
     
    Modificat ultima dată: 24 Feb 2016
    _Chihuahua_, Veverita02, SOSYGMA și alți 5 apreciază asta.
  6. zeea

    zeea Scriitor în devenire

    imi pare rau pt.ce ai trait,si ai facut fparte bine ca nu ai vorbit in romaneste in acele momente,dar dece sa spunem ca numai ai nostri sunt din acea categorie cind se vede ca si multe alte nationalitati fac lucruei ingrozitoare ,eu am auzit astazi o stire ca presedintele Americii va decora o fata tanara romanca pt.o desoperire in lumea stiitei si studierii cancerului,hai sa fim mandri ca avem asemenea conationali care ne fac cinste,ai grija de tine,sa muncesti indiferent ce este o onoare si nu o rusine
     
    _Chihuahua_, SOSYGMA, mariuta48 și alți 4 apreciază asta.
  7. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara! Nu avem de ce sa ne simtim jigniti ca ne consideri familia ta, chiar ne bucuram, desi ai mai bagat zazanie in familie uneori, dar in orice familie mai sunt si copii rebeli. Sunt jucatori care poate au familie in afara jocului si poate sunt jucatori care nu au sau nu mai au, care sunt "apatrizi" din acest punct de vedere. Si da, aceasta comunitate este ca o familie, privita de afara, ironizata poate de cei ce nu joaca, satirizata si poate ca ar trebui si invidiata, tot de cei de afara. Daca nu era acest joc, nu cunosteam niste oameni. Daca nu era acest joc, nu mi se intamplau niste lucruri in viata. Da, suntem o familie unita de pasiunea pentru joc.
    Dar chiar s-asa, cum ar spune el Firicel, nu putem dezbate orice tema in acest forum. Nu aici este locul sa vorbim despre hoti din viata reala si alte lucruri ce nu prea au legatura cu Farmerama. De aceea voi inchide acest topic, exprimandu-mi regretul ca ai trecut prin asa ceva, dar ce sa facem, soarta.
    Si in loc sa ne vaitam ca ne priveste lumea in nu stiu ce fel, mai bine tinem capul sus, cum spuneau BUG Mafia sau Parazitii, intr-un mod mult mai stilat.
    Mie imi convine sa ma creada lumea un hot, atata timp cat imi acorda sansa sa le demonstrez ca nu sunt sau poate nu trebuie sa le demonstrez ceva. Sansa mi-o acord singur, daca altfel nu se poate.
    Sa nu se uite, ca in atentatul cu avioane de la World Trade Center, erau si romani in acele birouri din "gemene" si nu erau hoti de buzunare.


    O seara frumoasa tuturor!

    "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"

    Inchidem!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.