Feedback Secretul lui Moș Crăciun

Discuție în 'Runda de discuții' creată de EllaBalerina, 14 Dec 2021.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul?

Sondaj închis pe 2 Ian 2022.
  1. Îmi place

    63,6%
  2. Îmi este indiferent

    3,1%
  3. Nu-mi place

    33,3%
  1. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Avand in vedere ca cifrele scrise de mine sunt mai mari, nu am nicio placere sa te corectez... :) :)
     
    ani.vajai, raisa2005, paulici_01 și alți 8 apreciază asta.
  2. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    Eu una, la fiecare event, ma pun linistita, cu un pix in mana (ca sa nu ne expunem aici viciile) si astept primele comentarii, printre care era si al tau, cu strategii, calcule exacte, orar bine stabilit, avantaje, dezavantaje. Si azi intru .. si astept.. si nimic si cred ca asta nu e de bine :)).
    Tin minte cum se contrazicea lumea cu testoasele de la cascadele cristaline dar nu tin minte nicio strategie de la un event la altul, e si asta o treaba.

    Mai in gluma, mai in serios (sa nu mai fac 5.000 de postari inutile) data fiind ultima experienta cu dropul nu stiu zau cat o sa excelez. Cert e ca de Craciun nu stau aici sa rotesc plante, chei, ghirlande, globuri si ce mai e.
    Succes tuturor !
     
    Modificat ultima dată: 14 Dec 2021
  3. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Nu va mai chinuiti atat cu calcule... Eventul e de tip "Grow and throw", adica facem plante si le donam, pana se termina cate un tip de plante!
    Despre drop, e mult spre imens numarul cerut, si n-am idee din ce ar iesi mai bine, plante sau pomi, imi e clar doar ca trebuie pregatite de drop cele 2 terenuri principale, ferma si Baha! Clar de luna e cum s-a nimerit, o sa vedem cand deschidem!
    Macar e bine ca se desfasoara pe cate 2 terenuri, cele mari (202 campuri) cu exceptia Clar de luna, probabil pentru egalizarea sanselor! Din pasunea salbatica si jungla n-am vazut sa iasa drop, asa ca acolo o sa fie loc de un adapost, menajerie ceva, pana vine randul sa plantam acolo!
    Trucul cu moara ajuta si el, trebuie tinut stocul de crengi la "0" in ideea ca mai primim altele peste 5 ore, ne va ajuta pentru planta urmatoare.
    Indiferent cu ce incepem, tot acolo ajungem, acum (zic si eu) ca daca castigam vre-un bonus sau avem de gand sa folosim vreunul, Jack, bonus plante, ce o mai fi, ar fi bine sa incepem cu cea mai scurta, sa incapa mai multe recolte!
    Multa bafta, mai vedem dupa ce incepe eventul, nu e asa complicat cum pare, doar ca ne straduim sa cautam o strategie unde de fapt nu exista decat o cale!
     
  4. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Eu unul o sa incep cu planta "cununa clar de luna", pentru ca se cultiva pe un singur teren, cel principal din clar de luna, iar plantele de start sunt putine. Pentru plantele care se cultiva pe mai multe terenuri, pana sunt gata cele mai sus mentionate, se aplica trucul despre care spune MicuNicu.
    Astfel, voi putea incepe plantarea pe doua terenuri cu mai multe plante initiale.
    Stai linistita, si pe forumurile din alte tari e jale, toti sunt confuzi momentan. Cel mai dragut a fost unul de pe forumul maghiar, care spunea ca dupa ce a citit tutorialul o data, a lasat totul balta si s-a apucat de citit "Razboi si pace", pe care o tot amana inca de cand era in liceu, pentru ca, spune el, cartea ar fi mai rapida si mai usoara! :)
     
    donnadmn, -Abramburica-, dydyana97 și alți 20 apreciază asta.
  5. -ioana-61-

    -ioana-61- Novice forum

    Terenul principal si pasunea salbatica _cununa de ferma 15.360. terenulpricipal bahama si jungla _cununa insulara 14230. terenul principal clar de luna _cununa clar de luna _7000. terenul principal si clar de luna _cununa festiva 11091 total globuri 8000 Sper sa fi calculat bine dar totusi mi se par foarte multe plante si globuri spor sa avem .
     
  6. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    9000 de globuri... avem mult timp sa le facem
    Pasul 1 -Voi face cununa de la ferma ( aproximativ 2 zile fara bonusuri )si voi activa pachetul de carti de la Mos Craciun 2 si voi rezolva cu marea majoritate a ''Globurilor''
    Pasul 2 -Cununa insulara (2-3 zile)
    Pasul 3 -Cununa clar de luna (2 zile)
    Pasul 4 -Cununa festiva ( ultimul pentru ca nu avem de activat pachet de carti)(2-3 zile)
    Din 12 in 12 ore ( probabil 7.00 si 19.00 ) de revendicat pachetele de carti festive si din 6 in 6 ore de ''morarit'' crengile de brad ( stiu ca sunt din 5 in 5 ore dar e mai usor asa). Sper ca pana la Craciun sa rezolv cu plantele...
    Toate calculele sunt facute fara bonusuri de la roata sau de la cadoul lui Jack ( pe care ,probabi ca o sa le folosesc-am 2 itemuri) doar cu chutney.
    Am uitat: pe terenurile pe care nu sunt puse plante de event pun adaposturi pentru ca va fi ,probabil,penurie de ingrasamant!
     
    Modificat ultima dată: 14 Dec 2021
  7. OanaMihaela

    OanaMihaela Cunoscător forum

    In mare parte as spune ca am inteles cerintele evenimentului.. Probabil ca lucrurile vor deveni mult mai clare dupa inceperea lui. Cred ca voi incepe cu plantele de pe terenul principal pentru a-l elibera cat mai rapid si folosi pentru drop.. Mai ales ca asta a fost problema si in cazul evenimentului abia incheiat. Mult succes tuturor :music:
     
  8. -vivara-

    -vivara- Novice forum

    Linie de Vrej Secretul lui Moș Crăciun 1
    Oferă: 1 Ladă de adăposturi neon, 5 Lăzi de bonusuri, 32 Super hrană, 5 Tichete petrecere / 4380 ore
    = 6 luni si 8 zile???????
     
  9. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    Am si eu o carte de aia, ca cel de pe forumul maghiar, poate ar trebui sa o reincep si eu :music:

    Mersi, acum trebuie sa imi bat capul si cu ingrasamantul, de asta am uitat complet :D

    Da, da(confirm numarul de ore, nu calculul :) ). Am verificat si eu informatia pe mai multe forumuri. E totusi o lada de adaposturi neon, dar da.. era bine sa fie macar si 1 data /luna. :)
     
    Modificat ultima dată: 14 Dec 2021
    -Abramburica-, paulici_01, derby54 și alți 8 apreciază asta.
  10. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Pare ca anul tau are mai multe luni februarie...
    4380 H/24 = 182.5 zile! exact juma' de an... Ne "scoatem" in anul bisect! Dar daca ne gandim cat iti ia (timp si SH) sa reproduci un animal de ultimul nivel sa poti face un ad neon, nu mai pare asa de absurd!
     
    -Abramburica-, paulici_01, derby54 și alți 8 apreciază asta.
  11. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Depinde de adapostul neon.Acum,sunt doar 3-4 animale de rasa superioara mai greu de gasit la piata,ca sa cumperi si sa faci un adapost neon..Iti dai seama sa astepti o jumatate de an si sa-ti iasa rata neon,sau capra neon care au niste preturi ridicol de mici la piata..Nici daca le faci singur nu mai este atit de greu de cind avem parfumuri de lux..Si mie mi se pare exagerat de mare timpul de 6 luni.
    ON topic:si eu incep cu planta de pe terenul clar de luna;intotdeauna am inceput cu clar de luna orice event care s-a desfasurat pe mai multe terenuri.Pina acum am citit tutorialul de vreo 7 ori,e un amalgam in capul meu...Vad miine cind incepe cum va fi,cred ca il descifrez mai repede in timpul jocului..
     
    donnadmn, davidsiirina08, paulici_01 și alți 8 apreciază asta.
  12. geta57

    geta57 Rutinat

    Oare Howie va funcționa pe Clar de lună?
     
    davidsiirina08, paulici_01, -katnik- și alți 3 apreciază asta.
  13. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Cred ca nu...:(
     
    paulici_01, derby54, zeepinkstar și alți 2 apreciază asta.
  14. primavara68

    primavara68 Profesionist forum



    oricum nu iti ies animale care iti trebuie . iti vor iesi tot ce ai deja .
     
  15. fanescufan

    fanescufan Novice forum

    NU voi face acest event obositor si complicat -nu se merita timpul pierdut,=vin sarbatorile de iarna !
     
    donnadmn, maximm, davidsiirina08 și alți 6 apreciază asta.
  16. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    M-am hotarat! Cumpar cos mic pentru a incepe cu mai multe plante si pentru a nu mai fi necesara si a doua tura de plante pe parcele mari, astfel prind si doua recolte pe parcele mici in prima zi. Cu cheia argintie primita iau cele 9999 lumanari clar de luna (cerinta 17, Mos Craciun 1) si produc la moara 30 de cununa clar de luna, din lumanarile deblocate si cele 30 de crengi de brad (10 primite la inceputul jocului si inca 20 din cosul mic cumparat). Dupa ce recoltez pe terenul principal din Clar de luna, pun o tura de plante de event pe 30 de parcele mari, cu SC, SC Suzi, apa, compost, chutney, puritate, cozonac. Pun la moara la macinat SH pentru minim 72 de ore si sunt atent la 5 ore sa pun la macinat crengile de brad primite. Livrez cerintele 1-9 de la Mos Craciun 2, recoltez hrisca de pe pajistea pricipala si trec pe hortensie ca sa scot doua recolte pe zi, recoltez si ixora de pe insula si pun ghimbir salbatic din care scot tot doua recolte pe zi.
    Dupa ce termin de livrat la misiunile 18-24 de la Mos Craciun 1, deblochez cu cheia argintie primita la cerinta 24 cele 9999 lumanari de la ferma (misiunea 1, Mos Craciun 1) si pe masura ce se fac plantele pe terenul principala si pasunea salbatica, livrez la misiunile 2-8. Similar procedez apoi cu misiunile 9-16, cu plante de event pe terenul principal din Bahamarama si jungla. Intre timp, sunt mereu atent sa recoltez pachetele de carti festive la 12 ore. Cununa festiva ramane evident la urma, pentru ca nu deblocheaza niciun pachet de carti la 12 ore. Am sa procedez similar si pentru ea dupa ce termin de facut toate celelalte plante de event. Va fi cultivata pe terenurile principale din ferma si Clar de luna si se va livra la misiunile 13-23 de la Mos Craciun 2, evident dupa ce livrez mai intai la misiunile 10-12 cheile clar de luna, insulara si de la ferma, obtinute anterior. Dupa ce sunt gata toate cele 9.000 de globuri, livrez si la misiunile 25-28 de la Mos Craciun 1.
    Hai ca-i simplu! Bafta! :)
     
  17. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    Bine ca nu-i mesaj de ala care se autodistruge in 5 secunde, ca nu apucam sa procesez.
    Multumim ! Asta asteptam cu totii :)) . Eu una am facut print, sa-l am la indemana, mai beau o cafea si revin sa aprofundez.
     
    Modificat ultima dată: 15 Dec 2021
    MicuNicu, in.the.rain, paulici_01 și alți 5 apreciază asta.
  18. Laurentiu909

    Laurentiu909 Scriitor în devenire

    Nu stiu cum sa va zic, dar cel mai simplu pentru mine, e sa nu fac eventul xDxD
     
    zahara1663, donnadmn, cm.77 și alți 8 apreciază asta.
  19. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Poti sa stergi deja! :)
    Stiu si ce vreau sa iau de la shop! Cutia Piccolo si lazile de bonusuri, apoi cat mai multe itemuri "Nu-ti pierde capul". Asta evident, dupa ce iau vrejul si "Bulgare de zapada la foc rapid".
     
    -Abramburica-, MicuNicu, in.the.rain și alți 4 apreciază asta.
  20. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Hai ca-i atit de simplu incit m-ai bagat de tot in ceata..Trec si eu,mai bine,sa citesc o carte.Cartile in general te desteapta. Nu a fost si cazul meu,dupa ce am citit Idiotul de Dostoievski.M-am identificat cu numele cartii,m-am simtit prea proasta pentru cartea aia. Am avut dificultati in a o intelege, am reusit pana la urma dar mi-a fost greu. O reiau acum,citesc pina la ora 15,00 cind incepe eventul;poate asa,dupa citeva ore de citit aceasta carte,mi se vor parea floare la ureche si explicatiile tale si eventul xD
     
    donnadmn, -Abramburica-, derby54 și alți 11 apreciază asta.