Sindrofia licuricilor - Discuții

Discuție în 'Runda de discuții' creată de k0, 27 Apr 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Vă rugăm să acordați o notă evenimentului:

Sondaj închis pe 5 Mai 2016.
  1. 1

    28,6%
  2. 2

    9,8%
  3. 3

    17,3%
  4. 4

    9,3%
  5. 5

    35,1%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Mai aveam nevoie de 7 monede stea sa iau si ultimul item pentru linia de vrej, n-am reusit, in schimb, am luat ce era pe la diverse si ceva pomi misteriosi si adaposturi.
    Astept D&C sa caut si itemul ala. :oops:
     
  2. pitica5

    pitica5 Novice forum

    Vad foarte multi fermieri suparati ca a fost plasat un event "cu grad ridicat de dificultate" in perioada sarbatorilor pascale ortodoxe. Am subliniat "ortodoxe" pentru ca, asa cum unii dintre voi ati vazut, jocul nu este personalizat pentru fiecare tara in parte. Astfel, eventurile cu tema religioasa (Pastele, de exemplu) urmeaza calendarul catolic. A fost Extravagata Pascala in perioada 24-30 Martie, zile in care s-a serbat Pastele catolic.
    Deci, stati linistiti, nimeni n-a facut-o cu rea intentie. Dar nici nu au gandit-o prea mult.
    Legat de eventul in sine, e adevarat, premiile au fost cam mici. Sau cerintele prea mari ?!
     
    -elenaion49-, adria2, mimozaa61 și alți 10 apreciază asta.
  3. Ade-Leona

    Ade-Leona Scriitor activ

    Oameni dragi si frumosi, nu scrie nicaieri ca trebuie sa faceti toate eventurile oferite de joc. Este un joc, pentru cine vrea divertisment si nu are cu ce sa-si omoare timpul. Dezvoltatorii urmaresc profitul stimuland pasiunea pentru joc. Sunt politici de marketing care vizeaza orice domeniu, chiar si cel al divertismentului. Viata este frumoasa si cu acest event bifat si fara el. Totul tine de alegerile noastre. Poate peste 10 ani jocul asta nu va mai exista...noi, speram sa traim mai mult. O zi minunata va doresc, plina de zambete si voie buna. :)
    Apropo, nu vad calendarul lunii mai afisat... ;)
     
    Brunix, Otilica69, tuca4747 și alți 10 apreciază asta.
  4. Chronos

    Chronos Guest

    Buna ziua! Daca nu cauti, nu gasesti. Daca vei cauta, vei gasi AICI. ;)
    Cat priveste cel de al doilea calendar, il va actualiza nenea Chronos in seara aceasta. Azi noapte, a fost ocupat.
     
    matusam, malagambafane, mara62 și alți 6 apreciază asta.
  5. Ade-Leona

    Ade-Leona Scriitor activ

    Multumesc nenea Chronos..noptile sunt facute pentru odihna nu pentru ocupatii... Glumesc...
    O seara placuta sa ai!...si o noapte ocupata sau odihnitoare??? ;)
     
  6. Chronos

    Chronos Guest

    Ceva mai odihnitoare sa fie. O sa vezi la Minievenimente periodice cu ce am fost ocupat. Am mai "masluit" cateva tutoriale.:D. O seara frumoasa sa ai.
     
    matusam, Agro80, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  7. -doru71-

    -doru71- Novice forum

    Nenea Chronos te rugam sa actualizezi poate aflam si noi exact cat tine "Noaptea vrajitoarelor": 05.05-06.05 ca in calendarul de la blogul dezvoltatorilor sau 05.05-07.05 ca in anuntul de la minievenimente. Adica daca vom sta cu vrajitoarele una sau doua nopti.
     
    malagambafane și dadan apreciază asta.
  8. Chronos

    Chronos Guest

    Pai si actualizarea dupa ce crezi ca o fac? O fac dupa blogul dezvoltatorilor, adica dupa acel calendar sau dupa anuntul oficial. Daca atata scrie, inseamna ca aceea este perioada.
     
    matusam, donnadmn, dadan și alți 2 apreciază asta.
  9. Veverita02

    Veverita02 Rutinat

    Astazi am fost si eu atenta cu adevarat la ce oferea eventul. Impresia initiala a fost ca nu merita efortul, premiile fiind mici. Dar pentru ca am avut combina 48h, in timpul ala am facut zambile. In rest, cand nu aveam timp de stat pe joc, lucibobi. Eram decisa ca linia de vrej nu e atractiva, deci nu m-au interesat monedele. Strategia mea a fost sa fac cate o linie/tabla cu premiile cele mai atractive: SH, tichete party, stolere, puieti. M-am gandit ca daca reusesc sa fac de 2 ori tablele e suficient. Dar am avut plante pentru 3 ture si atunci am inceput sa ma activez "dar daca mai reusesc o tura?". Asa ca ieri am inceput sa fac calcule si strategii. Si am reusit la mustata sa fac si a 4-a tura. Si analizand cu foarte mare atentie fiecare tabla mi-am dat seama ca nu ma oprea nimeni sa aprind si alte felinare, nu doar cele de pe linia principala si sa mai iau niste premii. Dar asta a venit prea tarziu. :) In final am luat si linia de vrej. Am ramas cu mai putin de 100 de plante, cateva monede, vreo 20 de corturi si ceva mai multe termosuri. Iar premiile sunt 8 stolere, 16 tichete party, 8 puieti. Pana la urma nu e rau, tinand cont ca efortul a fost minim. Daca eram mai atenta la inceput, puteam scoate chiar mai mult din eventul asta care nu era deosebit de greu, dar presupunea un pic de strategie. Am sa-l punctez cu 4. Practic a fost pentru toata lumea: ai vrut sa muncesti pe branci, ai luat mai mult, ai lasat-o moale si tot ai luat cate ceva.
     
    jenel74, .felicia.1, ovidiu1a și alți 7 apreciază asta.
  10. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Premiile au fost cam mici,si cerintele prea mari.:D
     
    dadan, Marsie56, .felicia.1 şi o altă persoană apreciază asta.
  11. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara fermieri,

    Sper ca nu am "sunat" ca Iulia Fratila. Am poposit si eu, acum, dupa finalizarea acestui eveniment controversat si va voi spune pe scurt (pe scurt?...ce gluma buna) cum am privit eu acest eveniment. L-am privit cu ochi buni. A avut recompense bune. O sa ziceti acum,"Chronos asta e nebun si vrea cu orice pret sa ne contrazica". Evenimentul a fost usor. A fost doar bine "invelit" intr-un mecanism aparent complicat. Acum, o sa ziceti "mda si marmota invelea ciocolata in staniol". Concluzie: privit prin ochii mei a fost un eveniment usor si generos. Acum, ar trebui sa argumentez. O voi face, repet, prin prisma mea.
    Sa incep cu ce a necesitat. A necesitat, ca de obicei: Cozonac, Aranjament puritate, Chutney de morcovi si mere (mai mult ca de obicei), Supercompost a la Susy, Supercompost. Sa zicem ca am folosit o idee mai mult desi nu sunt convins. Am folosit in prima zi si apoi o singura data acum vreo 2 zile la o recolta, pentru planta de 8 ore. Deci, nimic spectaculos fata de alte evenimente considerate usoare de catre jucatori.
    Acum, sa vorbim despre "cerintele mari". Mie nu mi s-au parut mari si aici ma refer in mod special la cele din Sura. Pentru 3 iepuri mi se ofereau 10 unitati de Supercompost a la Susy. Pai daca ma duc la bucatarie, calc pe iepuri ieftini la Piata. Ce fac cu super compostul a la Susy? Ii pun pe Paducel sau pe Arborele de acaju si strang mai multe fructe sa ma ajute la misiunea de la Cooperativa. S-a cerut un produs (ou, hidrant, pana etc), s-a cerut un septel relativ inferior, cu sansa de a castiga la Roata Norocului un septel valoros. S-a cerut rucsac, acolo 1-2-3 la fiecare tabel, in functie de alegerile facute. Nu mi s-a parut mult, pentru ca rata la drop a fost buna. Sa zicem ca cei care au ales sa doneze in continuare, dupa ce au luat pachetul format din linie de vrej si itemi, au fost nevoiti sa doneze mult mai multe plante. la final, voi lua in considerare ceea ce am considerat eu mai important si valoros la acest eveniment. Pentru mine si pentru jucatorii care doresc sa avanseze mult, mi s-a parut nemaipomenit sa am posibilitatea sa achizitionez cu 10 monede, un item 1 x 2 (Licuriceologie) care sa ofere 900 PE la 8 ore. Cel mai avantajos item, raport calitate / pret. Este mai valoros decat multi alti itemi care au fost oferiti la vanzare, de-a lungul timpului, cu linii de vrej cu tot si care puteau fi cumparati doar cu mamudele ori de cate ori doreati. Ce ma costa sa obtin de mai multe ori acest item la acest eveniment? Ma costa ceva mai mult timp, putine resurse din Sura si cam atat. Avand in vedere ca dupa nivelul 100 se avanseaza liniar, nu progresiv, am considerat acest item o investitie foarte buna si o sansa mare sa il obtii in mai multe exemplare la acest eveniment. Ce consideram noi premii bune? Faptul ca mi se ofera o data 60-80 supercompost si trebuie sa donez 3000 de plante pentru ele sau faptul ca trebuie sa donez 3 caini pentru 10 super compost? Am participat la acest eveniment, dupa foarte mult timp, pana in ultima zi, benevol, de placere.

    Cam asa au stat lucrurile, from my point of view.
    Ca a fost usor sau ca a fost greu, evenimentul a trecut. Sa ne tragem sufletul putin, ca vom avea iar de lucru.

    O seara buna tuturor! Chronos, over and out!
     
    llyillyi, soso2169, mariasamoila16 și alți 19 apreciază asta.
  12. BlagaLudovico

    BlagaLudovico Începător forum

    Buna ziua. Am finalizat eventul, am cumparat pachetul cu cele 3 iteme si linia de vrej la 80 de stelute, chiar am ramas cu stelute pe plus si am mai cumparat cate ceva, dar o mica mare problema. Seara cand am vrut sa pun itemele pe linia de vrej am observat ca am primit doar 3 din cele 4 iteme pentru vrej si anume imi lipseste Uvertura Licuricilor. Daca am luat pachetul ,,Cumpara tot cu 80 de stelute'' de ce este lipsa un item? Poate verifica un admin/moderator/cineva in functie ce s-a intamplat va rog? Multumesc.
     
    malagambafane și dadan apreciază asta.
  13. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Cel mai probabil l-ai amplasat altundeva.
    În forum nu se pot face verificări, de acestea se ocupă serviciul de suport.
     
    matusam, malagambafane și roliana57 apreciază asta.
  14. mary.gabriela

    mary.gabriela Scriitor în devenire

    Iti dau perfecta dreptate Chronos, numai ca timpul a fost pretios si anume a coincis cu Sfintele Pasti si binenteles ca nu am mai avut timp de el cum se cuvine.O dupa amiaza frumoasa va doresc!
     
    ovidiu1a, popik70, roliana57 și alți 2 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.