Feedback Spectacol de Schi Nautic

Discuție în 'Runda de discuții' creată de EllaBalerina, 29 Iul 2020.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul?

Sondaj închis pe 4 Aug 2020.
  1. Îmi place

    27,3%
  2. Îmi este indiferent

    4,1%
  3. Nu-mi place

    68,6%
  1. radubianca91

    radubianca91 De-al casei

    eu o sa fac cat pot sunt foarte multe plante
     
    MicuNicu, malagambafane, paulici_01 și alți 6 apreciază asta.
  2. theo_fermierul

    theo_fermierul Junior Expert

    vrejurile nu mi se par decente avand in vedere timpul de coacere mare ,decente mi se par vrejurile de 24 ore!
     
    MicuNicu, Papy, -iulia1992- și alți 8 apreciază asta.
  3. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Da, am citit si am calculat.
    In 5 zile trebuie sa facem 35.000 de plante de 7-8h, pe doua terenuri de la ferma.
    Mai sunt de facut pe alte doua terenuri tropicale 33.000 plante de 7-8h.
    Drop cca. 3.700 unitati.
    Eventurile sunt din ce in ce mai grele, mai costisitoare.
    Fara Super Compost si Compost special a la Suzi, n-ai spor, cun se spune.
    Nu mai am resurse si am clacat.
    O sa pregatesc terenurile pentru drop si astptam sa inceapa eventul.
    Pana maine, mai calculez si decid daca ma apuc de treaba sau intru in concediu medical. xD
     
    -katnik-, bmia_maria, MicuNicu și alți 12 apreciază asta.
  4. tuca4747

    tuca4747 De-al casei

    Salut,
    Am vazut tutorialul, si dupa mine,cerintele sunt mari, fata de recompense,
    As imparti cerintele in doua grupe, pt teren ferma ( cerinte stanga tabel) si pt terenuri tropicale, (cerite dreapta tabel) fiecare continand 3 subgrupe de pozitii, dupa cum urmeaza:

    A. Terenuri ferma : plante event ancoraj ( 7 h) si schi nautic (8 h); se pot planta pe pajistea pricipala si pasunea salbatica. Drop, vesta de salvamar, iese aleatoriu de pe toate terenurile fermei, deci inclusiv luminisul, din culturi plante si pomi.
    1, pozitiile 1 la 68 necesita 34 x 188 ancoraj = 6 392 plante si veste 34 x 41= 1 394 buc
    de remarcat ca : la poz 33 este recompensa un Compas, necesar la eventul paralel Aqua mania
    la poz 59 este recompensa un Bilet General, cu care se poate incepe MIsiunea de la coop., pt a primi "seminte" de schi nautic si troscotul marinarului (planta tropicala)
    2. pozitiile 69 la 76 necesita: ancoraj 2 x188= 376 plante; schi nautic 3 x 1 205 = 3 615 plante ; veste 3 x 41 = 123 buc
    3. pozitiile 77 la 100 necesita ancoraj 8 x 2 082 = 16 656 plante; schi nautic 8 x 564 = 4 512 plante si veste 8 x 41 = 328 buc.
    de remarcat la poz 84 este recompensa un compas.
    total ancoraj 23 424; schi nautic 8 131; veste 1 845

    B, Terenuri tropicale: plante event cimbrisor rotitor ( 7 h) si troscotul marinarului ( 8 h); se pot planta pe teren tropical principal si jungla. Drop, vesta de salvamar , iese aleatoriu de pe toate terenurile tropicale, deci inclusiv cascade cristaline, din culturi plante si pomi.
    1. pozitiile 1 la 68 necesita: cimbrisor 34 x 169 =5 746 plante si veste 34 x 41 =1 39
    de remarcat ca la poz 33 este recompensa un compas
    la poz 59 este recompensa 1 bilet VIP, necesar la Misiunea de la coop, pt a obtine "seminte" pt Troscotul marinarului si cimbrisor rotitor (planta ferma)
    2. pozitiile 68 la 76 necesita: cimbrisor 2 x 169 =338 plante : troscot 3 x 1 117 =3 351 plante si veste 3 x 41 = 123 buc.
    3. pozitiile 77 la 100 necesita ; cimbrisor 8 x 1 959 =15 672 plante; troscot 8 x 522 =4 176 plante si veste 8 x 41 = 328 buc
    de remarcat la poz 98 este recompensa un compas.
    total cimbrisor 21 527 plante; troscot 7 527 plante si veste 1 845 buc.

    Pt Misiunea Bilete pierdute, la cele 6 pozitii, sunt necesare,in plus, ( inafara de biletele castigate pe parcurs) : ancoraj 3 600 plante si cimbrisor rotitor 3 600 plante.

    Total general;terenuri ferma (pajistea principala si pasunea salbatica) 27 024 ancoraj si 8 131 schi nautic.( primele plante se obtin la poz 3 Ag la Bilete pierdute)
    terenuri tropicale (teren principal si jungla) 25 361 cimbrisor si 7 527 troscot. (primele plante se obtin la poz 3 Au la Bilete pierdute)
    pe toate terenurile din ferma si tropicale 3 690 veste salvare, drop din plante si pomi.

    Bineinteles ca fiecare face cat vrea / poate din aceste cerinte,dar, dupa mine, incuba un volum mare de timp si culturi, care nu se regaseste in recompense.
    Spor tuturor celor care fac eventul si sper sa nu fi gresit la calcule.
    O seara placuta.
     
    -katnik-, davidsiirina08, MicuNicu și alți 24 apreciază asta.
  5. mitu55

    mitu55 Novice forum

    sincer/si eu o sa fac cit pot...dar vreau sa pot a face tot
     
    -katnik-, davidsiirina08, paulici_01 și alți 8 apreciază asta.
  6. bmw123bmw

    bmw123bmw Supervizor forum

    Parerea mea ... sa ne bucuram ca avem eventuri si cei de la farmerama ne tin activi ... d-asta mi-a placut jocul acesta . Vrejurile chiar sunt super . O multime de puncte ... Fata de cum vedeam pana acum numai 1350 x nivelul de joc ... o sa trag cu toti dintii sa-l termin pe tot . E putin complicat dar merita sincer <3 ! Succes tuturor !
     
    -katnik-, davidsiirina08, paulici_01 și alți 8 apreciază asta.
  7. gligoruttz

    gligoruttz Junior Expert

    Ups!!!
    Am comis prima greseala.
    Abia acum am putut intra pe joc si am toate terenurile cu adaposturi si ateliere.
    Sa vezi drop maine.
     
    -katnik-, davidsiirina08, paulici_01 și alți 7 apreciază asta.
  8. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Daca vrei sa nu incepi cu stangul acest event, stergi tot si pui plante, doar ai timp.
     
    -katnik-, davidsiirina08, paulici_01 și alți 6 apreciază asta.
  9. tuca4747

    tuca4747 De-al casei

    Buna seara
    Personal nu mi se par vrejurile prea bune, avand in vedere ca se activeaza la 162 h, adica la 6, 75 zile,( practic odata pe saptamana), oferind de fapt 6 500 : 6, 75 = 963 PE sau PET x Niv. aferent/ 24 h.
    Daca, acel vrej la care faceti referire dadea 1 350 PE x Niv la 24 h, este o scadere cu cca 40 % PE .
    Dar, in sens pozitiv este faptul ca Linia 1 , care ofera PE se obtine la realizarea a 70 pozitii cumulate , iar Linia 2, care ofera PET, la realizarea a 125 pozitii cumulate.
    Avand in vedere ca numai pentru deblocarea plantelor schi nautic (ferma) si troscotul marinarului ( teren tropical) se realizeaza 118 pozitii, nu ar trebui sa fie un obiectiv greu de atins.
    Si fiindca am mentionat cele 2 plante cu maturare la 8 h, imi permit sa reamintesc tuturor ATENTIE LA DONAREA LOR, deoarece la stoc zero nu se mai primesc alte seminte.
    Numai bine
     
    -katnik-, Papy, davidsiirina08 și alți 10 apreciază asta.
  10. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Plus o steluta, o banana sau 1 cupon de 1h. Cred ca cei cu nivel mic se bucura de acestea din urma, iar cei cu nivel mare, de puncte sau chiar de ambele. :)
     
  11. tuca4747

    tuca4747 De-al casei

    Buna dimineata
    Multumesc Agathon, ai dreptate.
    Azi m-am uitat mai atent si la recompensele celelalte oferite la cele 200 de pozitii din tabele, care cumulate, nu sunt deloc de neglijat, chiar si prin realizarea partiala a acestora.
    O zi buna tuturor.
     
    -katnik-, davidsiirina08, paulici_01 și alți 8 apreciază asta.
  12. mariuss_borsann79

    mariuss_borsann79 Scriitor activ

    Este foarte mult de munca :(, dar dupa munca si rasplata :D. O sa incerc sa termin acest event ;).
    Sa vedem ce putem face, spor tuturor.
     
    -katnik-, davidsiirina08, paulici_01 și alți 6 apreciază asta.
  13. radubianca91

    radubianca91 De-al casei

    buna ziua o sa mergeti cu toate plantele in paralel ?
     
    -katnik-, paulici_01, MicuNicu și alți 4 apreciază asta.
  14. Cruella

    Cruella S-Moderator Team Farmerama RO


    Buna ziua!
    Toata lumea va incepe cu Ancoraj si Cimbrisor pentru a debloca celelalte doua plante. Teoretic, da. Practic, depinde mult de resursele detinute de jucatori (SC, Suzi) si de norocul fiecaruia la Roata in incercarea de a prinde bonusuri de recolta sau de +1.
     
    -katnik-, davidsiirina08, paulici_01 și alți 6 apreciază asta.
  15. bmw123bmw

    bmw123bmw Supervizor forum

    Incep cu atat drop :
    [​IMG]
    Succes tuturor!
     
    -katnik-, paulici_01, MicuNicu și alți 7 apreciază asta.
  16. celina_amarandei

    celina_amarandei Talent de excepţie

    631 veste de salvare
     
    CLAUDIU_T, -katnik-, paulici_01 și alți 8 apreciază asta.
  17. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    1071 veste
     
    -katnik-, davidsiirina08, paulici_01 și alți 8 apreciază asta.
  18. cp58

    cp58 Ambasador forum

    [​IMG]
    succes tuturor!
     
    -katnik-, davidsiirina08, MicuNicu și alți 6 apreciază asta.
  19. malagambafane

    malagambafane Legendă vie

    797 veste de salvare cu 2 howie , bafta !
     
    -katnik-, davidsiirina08, paulici_01 și alți 8 apreciază asta.
  20. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Buna ziua, tuturor!
    Incep acest event cu 1.062 drop, s-avem spor!
     
    -katnik-, Papy, davidsiirina08 și alți 11 apreciază asta.