Feedback Tigru Kung Fu

Discuție în 'Runda de discuții' creată de nikolae28, 6 Apr 2022.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul ?

Sondaj închis pe 15 Apr 2022.
  1. Îmi place

    64,4%
  2. Îmi este indiferent

    2,9%
  3. Nu îmi place

    32,8%
  1. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Salutare fermieri,

    Vă așteptăm în acest topic pentru păreri, opinii și nelămuriri cu privire la evenimentul Tigru Kung Fu. De asemenea, prin intermediul sondajului vă puteți exprima rapid opinia în privința evenimentului.

    Nu uitați să consultați AICI tutorialul, sau pentru alte link-uri utile: Indexul.

    Succes!
     
  2. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    Ulalala ce vrej ! :inlove: (desi sunt sigura ca o sa primesc numai 500GGx nivel joc din lazi xD )
    Am citit tutorialul de 2 ori, dar cred ca trebuie sa mai insist macar inca pe atat ca nu am inteles nimic, ce am inteles e ca trebuie sa imi fac un plan bun de bataie si trag cu ochiul la comentarii. (Si tutorialele sunt postate la o ora rezonabila , daca erau postate la 6 dimineata aveam scuze ca nu inteleg nimic:D ).


    Pentru @in.the.rain : Vecine, eu nici nu stiu cand e Pastele si tu deja astepti eventul? :) Am cautat si eu pe mai multe forumuri dar nu am gasit nimic, cu siguranta va fi ceva, poate inca nu sunt definitivate recompensele :D
     
  3. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Buna!
    Planul 1 este sa pui planta cu cel mai lung timp de maturare pe terenul principal al fermei + pasunea salbatica pt a obtine dropul "talisman norocos".
    Planul 1.1 este sa pui planta cu cel mai lung timp de maturare pe cele 3 terenuri tropicale pentru a obtine dropul "pergament antic".
    Planul 1.2 este sa continui asa pana ai drop suficient pentru a produce la moara minimul de 60 de "cutii de puzzle" cerute pt a juca toate rundele odata, astfel incat sa ai acces la toate pungutele cu seminte antice si la toate bonusurile de + plante per parcela , asa ca iti convine sa pui parcele confort cu de toate , mai ales daca ai bonusuri de recolta prin sura sau noroc la moara (premiile cu + plante sau plus PE se activeaza automat la finalizarea sarcinii respective)

    PS: este doar ideea mea, eu asa procedez la acest tip de event.
    Sper ca ti-a fost de folos ideea mea!

    EDIT: eu avand howie, la urmatoarele recolte nu mai pun plante de + 24h
    pun plante pe care le pot culege de 2x pe zi, mai mult nu pot pentru ca lucrez.
    Bafta tuturor!
     
    Modificat ultima dată: 6 Apr 2022
  4. OanaMihaela

    OanaMihaela Cunoscător forum

    Eu voi urma sfatul oferit de @jagarella la un alt event de tipul acesta (sper sa nu ma insel) si voi astepta sa strang cutiile de puzzle inainte de a incepe plantatul pentru a beneficia de bonusurile de plante.

    Necesarul pentru event este:

    Talisman norocos - 1003, respectiv 663 pentru cine doreste doar vrejul
    Pergament antic - 1416, respectiv 936 pentru cine doreste doar vrejul


    Japonica - 4560
    Opuntia - 4725
    Cordatum - 4560


    Mult succes tuturor, mai ales la piata!

    edit: Imi cer scuze @-iulia1992- , am vazut abia dupa ce am postat mesajul ca intre timp ai scris si tu acelasi lucru, insa mult mai detaliat. A durat ceva timp pana am numarat toate plantele si nu am dat refresh la pagina :oops:
     
    Modificat ultima dată: 6 Apr 2022
  5. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Da, exact asta spuneam si eu.
    Se planteaza plante pentru drop pana se strang cele 60 de cutii de puzzle, apoi se joaca cele 60 de runde, se deschid lazile de plante si se incepe semanarea plantelor antice.
     
  6. luciana1949

    luciana1949 Locuitor permanent

    Cred ca s-au strecurat 2 mici greseli in tutorial : la tabelul cu recompensele din partea stanga pe rd.12 si 24 (au fost inversate sarcinile cu recompensele ).



    Este vorba de tabelul cu recompensele de la minijocuri ,eu asa vad.
    Corect ! Balba e la mine !
     
    Modificat ultima dată: 6 Apr 2022
  7. OanaMihaela

    OanaMihaela Cunoscător forum

    Am facut si eu aceeasi graseala initial, insa sunt doua coloane diferite. 12 = Cadou pan-tastic si imediat dupa 42 = 12 Pungute cu seminte. Iar la 24 este aceeasi situatie, insa 24 = Maestrul artificiilor si imediat dupa 54 = 20 Pungute cu seminte. Sper ca despre asta era vorba.


    @luciana1949 Daca va uitati cu atentie veti vedea ca tabelul este impartit in doua, in total sunt 60 de runde nu 30. V-am atasat o poza mai jos, sper sa va ajute.
    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 6 Apr 2022
  8. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    Eu cred ca prin natura noastra umana suntem mereu nemultumiti. Cand sunt premii slabe, de ce sunt slabe, cand sunt bune, de ce nu ne cade constant premiul cel mai mare.
    Eu mi-am propus sa merg la lazi pe premisa "decat deloc e bine si asa" xD. Imi calculez bine resursele, compar cu premiile puse la bataie si vad daca ma incadrez sau nu, asa nu sufar tare mult cand primesc 1Sh sau o apa termala. Inca nu am suficiente resurse sa fac toate eventurile "din inertie", asa ca probabil sunt multe eventuri bune pentru unii la care eu zic pas.
    Am vazut ca sunt foarte diferite nevoile noastre in ceea ce priveste recompensele, cred ca se datoareaza in mare parte resurselor pe care le detinem deja si atunci nu mai alergam dupa "nimicuri".

    Multumesc, Iulia draga ! Mereu imi sunt de folos ideile tale si niciodata nu am regretat cand am mers pe mana ta. Si mai ai tu un vecin pe care ma bazez ca ma scoate constant din belele xD.

    Succes tuturor !
     
  9. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    In ceea ce ma priveste sunt premii bune,linie de vrej buna,deci un vot pozitiv. Cu plantele nu imi fac probleme,cu dropul de pe terenurile continentale nu imi fac probleme in schimb imi va da ceva bataie de cap dropul de pe terenurile tropicale ptr care am ceva idei in cap,sper sa rezolv relativ usor si acest drop(mi-e tare greu sa demolez cascadele)....voi vedea...
     
    adriane45, -katnik-, -Abramburica- și alți 19 apreciază asta.
  10. Frumos event, un pic de stres-asa mi s a intamplat la celelalte eventuri de acest tip-, recompense minunate si, sa nu uitam ca se termina pe 12 aprilie seara la orele 23!
     
  11. tcmxxl1975

    tcmxxl1975 Expert forum

    acesta este un event de vot pozitiv clar si genul de event in care trebuie sa uiti ca exista parcela mica si medie , se realizeaza doar pe parcele mari si/sau triple......dupa acest event presimt "ca se vor mai naste cativa miliardari de carton "....eventul trebuie facut cand ai prins un minim de 100% bonus recolta si/sau dublat cu sloturi.....nu in primele 2-3 zile pentru ca trebuie strans drop.....la ora 13.30 m am apucat si eu de ultima misiune de la eventul precedent in care linia este de total Doamne Fereste , NU si in cazul acestei linii vrej , NU......
    [​IMG]
     
    -katnik-, -Abramburica-, valemnd158 și alți 12 apreciază asta.
  12. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Este cel mai bun plan ptr. acest tip de event! O singura ''notificare'' : poti sa te opresti la 55 de ''cutii''( acolo este ultimul bonus)!
     
    -katnik-, -Abramburica-, _sirena și alți 18 apreciază asta.
  13. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Nu e bine sa te opresti la 55 de cutii ptr.ca,de la urmatoarele 4 cutii mai iei 120 de seminte ptr. plante.Cel mai bine este sa stringi drop si sa faci toata partea stinga,60 de cutii.
     
    -katnik-, -Abramburica-, rjean777 și alți 14 apreciază asta.
  14. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Ai retinut bine. (OanaMihaela):). Pana duminica dupa-masa, sau cel tarziu luni, drop, drop, drop si dat de lucru la moara (sa nu rugineasca). Apoi macinat urgent si in acelasi timp jucat acolo 20-30 de runde. Activat bonusuri de reducere a timpului de maturare. Plantat, jucat, recoltat, etc. In 8 ore mai-mai ca se fac toate plantele. Apoi pus pomi si adaposturi, asteptat maturarea lor si abia apoi donate plantele pentru obtinere de bonusuri la adaposturi si pomi. Este tipul de event la care strategia da roade fara mai consumuri de resurse din sura - probabil va fi sub 1000 de SC si Suzie(800). La sfarsit, cu ce ramane, refacem punguta cu n-spe bani. Daca am calculat bine si luand in considerare ca luam cate 4 ladite la fiecare joc, bonus de timp, ar rezulta 788 lazi adica 788 seminte. Pe parcele mari - 88 pe cele 2 terenuri, inseamna 9 recoltari. Foarte probabil, in 8 ore cu SC, linii de vrej, item sanatate (1 ora) plus apa si ingrasamant, se vor face lejer. Ca si recolta, cu medie 17 bucati pe parcela mare (iau in considerare bonusul de la jocul 55 ) ar iesi aprox 14.000 de plante. Adica se poate face tot. Sper ca nu am gresit la calcule. BAFTA
     
    Modificat ultima dată: 6 Apr 2022
    -katnik-, -Abramburica-, rjean777 și alți 21 apreciază asta.
  15. Archfiend_ZZ

    Archfiend_ZZ Scriitor în devenire

    Pentru mine este primul event de acest tip pe care il prind si pare destul de interesant, cu recompense atractive. Multumiri tuturor celor care au impartasit calcule si strategii, sunt foarte utile pentru cei neinitiati. La linia de vrej cred ca s-a strecurat totusi o greseala si ofera doar 1 lada, nu 3 (bine ar fi fost sa fie 3, heh).
     
    -katnik-, -Abramburica-, rjean777 și alți 16 apreciază asta.
  16. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Se poate juca pana la al 9-lea joc inclusiv, asa se face rost si de ceva seminte (60 + cele de viteza!) pentru a nu ne grabi cu SC de la prima cultura cand suntem pregatiti...
    Se activeaza doar cateva bonusuri de PE/PET, de care tinem cont cand ne culegem itemii, si oricum sunt de 24h, se prind si a 2-a zi, cu atentie!
    Celelalte jocuri se fac toate odata macar pana la nivelul 55 unde este ultimul bonus de plante. Bineinteles ca poate mai facem ceva drop intre timp si reusim sa mergem pana la 60 si peste, nu e limitat! Se ofera seminte in continuare!
    La jocurile anterioare am folosit doar parcele mari, ar fi durat prea mult sa merg pe confort si nu ma incadram in bonusuri care sunt doar de 8h.
    Cat despre folosirea Suzie, eu cred ca nu o sa mai folosesc de data asta, doar SC, la eventul similar trecut pretul la piata nu justifica folosirea Suzie, am iesit in paguba! Si cred ca daca activez toate bonusurile odata nu e nevoie, doar daca imi doresc sa vand.
    Pregatiti bine terenurile pentru drop, jocul trecut pomii au dezamagit, plantele au fost mai darnice! Dar nu am de unde sa stiu cum va fi acum! Macar pe Baha raman cu un teren cu pomi!
    Bafta si multa rabdare, depinde cum merge cu dropul, refacem planurile si incepem campania cand suntem pregatiti!
     
    -katnik-, -Abramburica-, rjean777 și alți 20 apreciază asta.
  17. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    DA, clar trebuie mers doar pe parcele 2*2 cu SC, apa, ingrasamant si cine doreste si suzy
    M-am exprimat eu gresit, aici nu se merita folosirea parcelelor confort, se pierd bonusurile degeaba pana se coc plantele pe parcele confort!
     
    -katnik-, -Abramburica-, rjean777 și alți 14 apreciază asta.
  18. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Vot pozitiv pentru faptul ca avem posibilitatea sa facem drop de pe multe terenuri, pentru linia de vrej care ne face sa speram la castiguri frumoase din cand in cand, si pentru emotiile pietei, inerente la acest event. Eu, ca de obicei, voi da cadou semintele in plus. Piata 30 pentru cei interesati.;)
    Ca de obicei folosesti ton dispretuitor la adresa celorlalti jucatori....."miliardari de carton". La eventul trecut dispretuiai pe cei care au votat negativ un event care pentru tine a fost pozitiv...Oare nu avem dreptul la opinii si actiuni in joc fara ca nimeni sa nu ne judece? Sa nu ne dispretuiasca? Cu ce deranjeaza pe cineva daca preturile vor fi mari la aceste plante, iar unii jucatori care au nevoie de gologani decid sa le vanda? Oare nu am profitat cu totii atunci cand am prins preturi mari la piata? La orice. Chiar si la gaini. Cei care nu ar avea titlul de "miliardari de carton", cum au ajuns sa fie miliardari? Doar stim cu totii ce preturi ridicate sunt la absolut tot ce este in piata. Nu ti se pare corect ca cei care au nevoie de gg sa prinda momentul si sa adune si ei cat sa aiba macar un timp de cheltuiala?
    Imi pare rau, dar tonul intepaturilor tale denota multe lucruri, numai colegialitate intre fermieri, NU....
     
  19. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Eu strang peste 20 de lazi de acest tip si le deshid pe toate ca sa nu fiu dezamagit de mai multe ori:) Oricum un event cu premii excelente!
    Daca vad ca nu iese drop bun din plante ( amarant pe continent si ixora si curcuma pe insula) cred ca o sa folosesc plante instant pe continent ( amarant) si animale instant pe insula ( sincer nu cred ca va fi nevoie dar ... in caz de necesitate:))
    Nu ma opresc la 55... La 55 incep sa fac din planse:)
    Cred ca ai dreptate ... cu ceva SC si un pic de noroc la roata poate fi terminat pana in 8 ore:) ( In momentul cand ai activat ultimul bonus de la lvl 55 sa fie deja plantele coapte si sa poti le strangi)
    Da , eu recunosc , daca e vreo vina :) , ca am facut bani frumosi din vanzarea de plante!!!
     
  20. tcmxxl1975

    tcmxxl1975 Expert forum

    este posibil sa ai dreptate , sunt nascut sub zodia cifrelor si nu a cuvintelor , si acum inteleg ca tie iti este foarte greu sa intelegi ca eu cand folosesc cuvinte in fapt in mintea mea sunt cifre..."miliardari de carton " in mintea cand am scris m am referit strict la oportunitatea unor jucatori de a face multi GG intr un timp extrem de scurt , si sensul mi se pare strategic formidabil , eu in fapt incerc sa nu gandesc negativ niciodata, iar cand m am referit la faptul ca 90 % au votat negativ , iarasi in mintea mea s a derulat faza ca multi nu au simtit beneficiile lazii si da, acum o zi am citit ca tutorialul a fost gresit si eu m am simtit oarecum vinovat pentru asta, si nu in ultimul rand mi a placut comentariul tau la adresa mea , evident ca nu ma cunosti si esti indusa in eroare pentru ce scriu si in viata reala mi se reproseaza ca par lipsit de sentimente , ca nu sunt afectiv cu cei din jur etc si ca ma intereseaza doar tigarile banii si pariurile ( apropo de pariuri , pariez tot din obsesie pentru cifre ) deci ce fac eu in viata reala in proportie covarsitoare este legata de cifre.....si NU am capacitatea de analiza nici macar a cuvintelor mele !!! ...si trebuie sa adaug ca nu citesc din forum si FAQ decat unde sunt cifre din postari dau like in proportie de 99% pentru incurajare si citesc doar postarile care contin cifre.... si NU am citit in viata mea o carte .......cam asa stau lucrurile....succes
     
    Modificat ultima dată: 7 Apr 2022