Feedback Ziua jocurilor din mai

Discuție în 'Runda de discuții' creată de EllaBalerina, 4 Mai 2022.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul?

Sondaj închis pe 12 Mai 2022.
  1. Îmi place

    38,1%
  2. Îmi este indiferent

    6,9%
  3. Nu-mi place

    55,0%
  1. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Muta-te si tu un pic de peste Polul Nord si scapi de "dilema"! Parca stateai pe la Giurgiu, nu la pol!
    In rest, ma nevoiesc si eu cu cel event, tare mi-ar trebui si mie niste copacei Jumbo... Deocamdata doar de cele 3 Piccolo m-am invrednicit, ca roata n-a tinut cu mine, a trebuit scormonit in sura dupa solutii!
    [​IMG]
     
    kameliana59, rjean777, paulici_01 și alți 16 apreciază asta.
  2. stiucarul

    stiucarul Demiurg forum

    37 pachete jucate.Plante mai am pentru 62.Acum drop sa fie!!
     
    Modificat ultima dată: 7 Mai 2022
    rjean777, paulici_01, derby54 și alți 16 apreciază asta.
  3. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    Am avut si eu norocul asta :D
    [​IMG]

    De la Piccolo am primit 2 ape termale ( tot ziceam ca imi deschid magazin cu ele) si cantece florale.
    De aici ma mai gandesc daca mai muncesc ceva la event :)
     
    matusam, rjean777, paulici_01 și alți 20 apreciază asta.
  4. hellena21

    hellena21 Rutinat

    Am dat vot negativ. Mi se pare exagerat necesarul de plante pentru un pachet. Adica daca nu esti "batran" in ale jocului (in sensul ca tre' sa ai inventarul ticsit de resurse si linii de vrej super), n-ai nicio sansa. Noi, "tineretul", ramanem cumva pe dinafara.
    Inteleg ca si producatorii trebuie "sa vanda marfa", dar sa dam bani reali pe ceva virtual, aproape la fiecare event, e deranjant. Pana la urma este un simplu joc de relaxare.
    Fara suparare, dar poate vom avea parte si de event-uri mai simple, mai accesibile incepatorilor si cu premii bune. Asta ca sa nu mai visam la ultimele premii acordate in orice event.
     
    rjean777, paulici_01, derby54 și alți 21 apreciază asta.
  5. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine. Cei ''batrani'' au fost si ei la inceput si nu puteau sa ajunga la premiile principale si ramaneau pe dinafara dar au continuat si au ajuns la nivelul acesta de ''batran'' si pot sa aleaga daca rezolva un event sau nu. Ca si in viata , nimic nu este usor la inceput. Poti sa joci relaxat ( fara sa bagi bani in joc ) si fara sa termini ACUM un event chiar daca trebuie sa renunti la anumite premii. Unde este provocarea daca eventurile vor fi usoare si premiile bune? Inca o data imi pare rau dar asta e punctul meu de vedere chiar daca se vor supara unii fermieri!
     
    jagarella, rjean777, -elenaion49- și alți 22 apreciază asta.
  6. tcmxxl1975

    tcmxxl1975 Expert forum

    Giurgiu da , sudul Romaniei 60 km sud de Bucuresti.....ai maxima dreptate....maxima...din cutiile picollo ingrid 6x sh joblenul 4x MD si comoara strigoilor....toate dezirabile si corecte !!! succes....
    [​IMG]
     
    matusam, rjean777, paulici_01 și alți 16 apreciază asta.
  7. hellena21

    hellena21 Rutinat

    Nu e cu suparare. Ai si tu dreptate. Parerile vor fi intotdeauna impartite. Doar ca mi se pare ca unele cerinte sunt muuult peste nivelul unora. Automat ca fiecare jucam cat putem (cel putin eu), dar parca te oftici putin cand vezi ca nu poti ajunge la premiile "alea bune". De asta si vad ca sunt destui care baga bani in joc (e alegerea fiecaruia, eu nu o fac), dar din cand in cand parca nu ar strica cate un event mai accesibil tuturor. Zic si eu....
     
    matusam, rjean777, paulici_01 și alți 18 apreciază asta.
  8. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Au fost si eventuri accesibile tuturor iar de multe ori,"tinerilor",chiar daca nu au reusit sa termine anumite eventuri,tot li s-a dat posibilitatea sa cistige premii importante( cutii picolli,itemuri,etc) nefacind mare lucru. Gindeste-te cum ma oftic eu(si poate si alti "batrini" care am consumat resurse,timp si nu pot sa fac nimic cu ele ptr.ca nu imi merge minijocul...Iti spun eu...ma oftic rau de tot...de data asta chiar mi-as fi dorit sa fiu "tinara",macar asa stiam de ce nu pot termina eventul. Ca sa intelegi mai bine,iti spun ca nici premiile de la shopul minijocului nu pot sa le iau ptr.ca se deschide foarte foarte greu shopul si pina sa fac cumparatura respectiva,se blocheaza..Asadar prefer sa ma lipsesc si de plante,si de cartile de joc,si de monedele respective si sa ma opresc aici ptr.ca altfel o iau cu capul..Doamne,ce bine era daca eram "tinara" acum si nu consumam atitea resurse degeaba.
     
    Modificat ultima dată: 8 Mai 2022
    matusam, rjean777, paulici_01 și alți 15 apreciază asta.
  9. ani.vajai

    ani.vajai Scriitor activ

    Draga kameliana, si eu la fel de greu joc , de cind cu clientul asta, si la mine se blocheaza , ma da afara din joc dar nu ma las. Lui Ingrid i-am blocat animatiile si joc mai usor. Incerc macar pomii SC si Suzi sa-i iau, greu si asta ptr ca eu in general am drop f slab. Si apropo la voi ce inseamna amarant instant? Mi-am altoit amarantul si fara vrej am timp de 5h24min.
     
    matusam, rjean777, paulici_01 și alți 13 apreciază asta.
  10. luciana1949

    luciana1949 Locuitor permanent

    Am primit o intrebare cam dura :"care dintre aceste articole datatoare apare in Farmerama : paradis tropical ; T.G.I.F ; breaking dad ; keep calm si joaca-te ! Ma puteti ajuta ??





    Multam frumos " trancesound "
     
    Modificat ultima dată: 8 Mai 2022
    rjean777, paulici_01, stiucarul și alți 13 apreciază asta.
  11. trancesound

    trancesound Junior Expert

    Paradis tropical! :)
     
    matusam, z.zoita, rjean777 și alți 18 apreciază asta.
  12. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    Buna dimineața. Stau si eu aici la o cafea si ma bag și eu in discuție, nu chiar ca musca ca am trecut și eu prin asta.
    @hellena21 : tipul asta de event e pentru toți jucătorii. Ca “începător” poți lua vrejul sau Piccolo, gândește-te la cei care au resurse, ca ar fi nedrept sa fie 3 premii doar, e event piramidal, in funcție de resurse iei ce poți sau faci “dezmăț in shop” :) Citește mult forumul, eu am avansat in 6 luni cât nu am avansat in 10 ani de când am contul (cu pauze multe). Strânge tichete de petrecere, folosește-le când încep eventurile, poți cere diferite produse meșteșugărești, o sa Primești mereu! In funcție de asta te poți organiza, pregătește-ți terenul pentru drop, întreabă dacă nu știi ceva, o sa rămâi surprinsă cata lume o sa te ajute.
    Nu o sa uit niciodată un răspuns pe care mi l-a dat @kameliana59 la o discuție pe care am inceput-o, nu cu răutate, dar cam tot in același subiect abordat de tine. Ea a spus (nu mai pun ghilimele ca știți ca am o memorie de găina) : cei noi au mare noroc la d&c! faci rost de adăposturi, item-URI, tot ce vrei, majoritatea utilizatorilor avansați o sa îți trimită ce miri ce, fără sa ceara nimic la schimb, pe când ei au muncit sa ajungă aici și sa aibă toate astea. Nu jucam cu anii si după o ediție reușeam sa fiu la zi, cu tot ce înseamnă adăposturi noi, pomi, pe când ei au cam muncit sa le aibă.
    Privește și din alt unghi, te înțeleg perfect, am avut frustrarea asta, dar perseverează dacă îți dorești asta !


    @kameliana59 (scuze dublul tag), ieri ii scriam lui Nicu (care se știe deja ca e mentorul meu suprem si nu o sa reușesc niciodată sa ii mulțumesc pentru câte sfaturi mi-a dat) ca am luat Piccolo si vrejul si nu mai fac nimic. Dacă ție nu îți merge joculetul, îți iau eu un rând de item-uri, cei de la vrej, si când o sa se poată trimite, ii expediez cu drag, dacă nu Reușești din cauza joculetului sa ii iei.
     
    kameliana59, rjean777, paulici_01 și alți 19 apreciază asta.
  13. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    L-ai altoit..foarte bine dar trebuie sa-l bagi si in sloturile de la vila..Mie nu imi functioneaza print screen-ul ca sa iti pun o poza dar sigur se gaseste cineva binevoitor sa-ti arate cum se procedeaza..


    Multumesc dar in cele 3 zile ramase ma voi chinui sa cumpar cite un item, linia de vrej si inca o cutie picollo..In doua zile am reusit sa cumpar doar o cutie picollo,2 lazi de bonus si cele 2 oferte de mm...Vor ramine nefolosite vreo 100 de carti si nu stiu cite monede din cele 3 feluri dar prefer sa renunt ptr.ca mi-o ia calculatorul din loc...Lucrez cu el,am atitea aplicatii de la munca,o multime de documente si nu am nicio problema;cum intru pe minijoc,in 10 minute se incinge de zici ca ia foc...Mi-e dor de flash player..
     
    cadina, rjean777, paulici_01 și alți 16 apreciază asta.
  14. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Hai sa ma bag si eu in vorba, si asa cam "sughit" in ultima vreme...
    Kameliana, pare ca ai probleme cu placa grafica sau RAM-ul calculatorului...
    E cam greu sa dai sfaturi, dar sa stii ca la calculatoare sau Laptopuri "Bussiness" e cel mai slabut, in general pentru documente si alte munci... "Gaming" e topul, si e caracterizat de placa grafica puternica, RAM mult, procesor rapid si puternic, etc...
    Cum nu cred ca iti vei schimba calculatorul doar ca sa faci un event, incearca cateva trucuri:
    Am vazut ca ai dezactivat deja animatiile, asta mai scuteste putin de munca placa grafica.
    Micsoreaza si rezolutia, (zoomul- pune-l pe cel mai mic) are acelasi efect!
    Grafica sa fie pe calitatea"normal", nu "bun" sau "super", tot de la setarile jocului!
    Mai incearca si o curatare de browser, foloseste un browser care cere mai putine resurse (eu merg pe Mozilla sau client).
    Mai poti folosi si un program de curatare, recomand CC Cleaner, e free in varianta Basic.
    Cam atat pot sa-ti spun la modul general, departe de mine gandul sa te invat sa joci Farmerama, mai degraba s-ar putea pune problema invers! avem aici fermieri mult mai priceputi, pot interveni cu sfaturi mai bune!
    Bafta!
    PS:
    Pun eu poza pentru ani.vajai, cu altoiurile de la "amarant" puse in sloturi!
    Cele 2 marcate cu sageti sunt cele care caracterizeaza "instantul", dar sa nu se uite ca mai trebuie activate si "Aranjament puritate" + "Cozonac" + 1 linie de vrej care amplifica efectul SC cu 5%. Deabia atunci la aplicarea SC se coace instant!
    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 8 Mai 2022
    rjean777, paulici_01, derby54 și alți 15 apreciază asta.
  15. ani.vajai

    ani.vajai Scriitor activ

    Multumesc, Kameliana si MicuNicu, am reusit ceva, daca aveam si vrejurile active chiar ca era instant! Am folosit vrejurile ptr reducerea timpului cu SC la inmultirea plantelor. E f bine si asa. Multumesc mult!
     
    rjean777, paulici_01, stiucarul și alți 13 apreciază asta.
  16. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum


    Multumesc ptr.sfaturi dar tin sa-ti spun ca eu nu am avut probleme de genul acesta decit acum,acum vreo doua luni cind a fost un event asemanator(nu mai stiu cum se numea) si la eventu cu mos craciun....In rest nu am probleme.Greseala este a mea ptr.ca stiam ca la eventul de genul acesta am avut probleme,de asemenea stiam ca eventul a inceput cu probleme,am tastat cartea data si am vazut ca nu merge bine si cu toate astea am continuat..Pina la urma,poate totul e spre bine ptr.ca de mult timp vreau sa ma retrag din joc,sa fac o pauza de citeva luni sau mai mult..poate asa,enervindu-ma,reusesc...[/QUOTE]
     
    rjean777, paulici_01, derby54 și alți 13 apreciază asta.
  17. mygor99

    mygor99 Începător forum

    la intrebarea cu raspunsul PISICA NEAGRA in joc este formulata altfel :CE FEL DE ANIMAL ESTE PISI COBRA
     
    rjean777, paulici_01, stiucarul și alți 10 apreciază asta.
  18. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    La Guru Panzee:
    Tabla 1 pozitia 1, sub PE tropical este 1 tichet de petrecere
    Tabla 2 pozitia 9 (penultima) , sub Turbo sunt 3 arbori minune (cred ca sunt de pe baha, mai aveam in inventar si nu-mi pot da seama exact de care sunt).
     
    matusam, rjean777, derby54 și alți 10 apreciază asta.
  19. beniamin2005

    beniamin2005 Începător forum

    Nu inteleg cum funcioneaza comorile ascunse, atunci cand ajung pe acea "pozitie" primesc automat comoara ascunsa, sau trebuie eu sa o colectez ? va rog explicati mi
     
    rjean777, paulici_01, tcmxxl1975 și alți 6 apreciază asta.
  20. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    Eu am pus un 100% plante, un 1jack si suzy/ sc 2000buc de fiecare. Restul roata. Adica 2x200%+ 1x100% + 2 x (+1plante.)
    Am sperat la jumbo, dar fara investitii mai mari nu se poate. Raman cu visul, cred... ar mai fi 2 zile...
    Din cutii: floare-capcana, comoara strigoilor si prietenul urs. A si Ingrid "asta", batoasa tare... :oops:
    Felicitari si spor! :)

    [​IMG]
     
    rjean777, paulici_01, tcmxxl1975 și alți 11 apreciază asta.