Ziua Oceanelor - Unica temă de discuții

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Chronos, 3 Iun 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. stefa_steffy93

    stefa_steffy93 Începător forum

    Multumesc din suflet ;)
     
    Miguel, SOSYGMA și mariasamoila16 apreciază asta.
  2. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna ziua,
    Am trecut si eu pe aici sa las 2 randuri despre acest event.
    Este primul meu event la care reusesc sa fac plantele dar nu reusesc sa fac dropul. Nu stiu unde am gresit sau la ce nu am fost atent dar ma surprinde (total neplacut) acest lucru.
    Intodeauna am facut eventurile la relantiu, cand am avut timp si cum am putut, in general cu 2 terenuri iar daca nu le-am terminat a fost din cauza numarului mare de plante cerute, in nici un caz din cauza dropului.
    La acest event am folosit 3 terenuri si totusi se pare ca nu a fost suficient.
    Raman la ideea ca ma voi juca in continuare doar de placere, nu pe ceas si nu fortat de ceva anume.
    Felicitari pentru premiile oferite la acest event dar ca idee, avand in vedere cele 2 cerinte (plante + produse de atelier baha), cantitatea de drop ceruta a fost cam mare.
    Cu respect ...
     
  3. mariasamoila16

    mariasamoila16 Mogul forum

    Cu placere. Sper sa-ti fi fost de ajutor.;)
     
    Miguel și SOSYGMA apreciază asta.
  4. matusam

    matusam Legendă vie

    Buna ziua,
    Sper ca postarea mea sa nu deranjeze pe nimeni, dar doresc sa-mi spun parerea.
    4 zile pentru a-l duce la bun sfarsit folosind cele 3 terenuri pe care se putea cultiva planta!
    Este al doilea test pe care l-am facut in ceea ce priveste finalizarea unui event.
    L-am ales pe acesta, deoarece mi s-a parut o provocare, tinand cont de cerintele ridicate - plante si drop.
    Nu am aplicat nici o strategie speciala, nu am folosit produse mestesugaresti care sa-mi reduca timpul la ateliere, nu am activat la timp liniile de vrej aferente.
    Am pus din start 5 chutney de morcovi si o pinkie.
    Am folosit DOAR 80 SC (fara compost a la Suzi) pentru a inmulti plantele la inceput.
    Pentru obtinerea dropului am mers pe combinatia standard ( valabila pentru cei care au acces ) de garoafe initial, apoi trandafiri.
    Am facut 2 ture pe zi din planta de event folosind doar apa. O singura noapte am pus planta de event, deoarece dropul era aproape gata.
    Am construit 30 piscine margean (cred ca ma puteam limita si la mai putine). hranindu-le cu ce am produs la moara, neapeland la SH.
    In momentul acesta am in sura 286 drop.
    M-am convins inca o data, ca orice event se poate finaliza.
    Felicitari BP!
    Cu respect, matusam
     
  5. StinckyRedneck

    StinckyRedneck Junior Expert

    Am terminat eventul de ieri după masă. Singura strategie suplimentară a fost să stabilesc clar cu 7 vecini un schimb de drop specific de event, în rest, am pus câmpuri mici, am făcut întâi plantele de event și hrana, apoi am băgat noaptea garoafe și ziua două recolte de trandafiri (no stress). N-am făcut investiții mari, iar cele 41 de ateliere au fost ieftine și nu le-am dat hrană de aur.
    Mi-au plăcut premiile (chiar dacă, din toți copacii de bahama, n-am găsit decât un tamarin, restul au fost slăbuțe).
    De acord cu matusam: bravo echipa Farmerama și BP, mai vreau asemenea eventuri.
     
  6. cez_zaza71

    cez_zaza71 Începător forum

    mie imi pare rau ca nu pot termina eventul.am pierdut recolta de pe 3 terenuri,din cauza ca peste 24 de ore nu am avut internet.totul s-a transformat in buruieni.acum incerc sa fac ce mai pot,spor la treaba tuturor...si feriti-va de buruieni.
     
    Miguel și donnadmn apreciază asta.
  7. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Sincer, se putea face si acest event. Poate nu ai avut gata de recoltare la debutul eventului garoafe sau ce ai mai bun. Cu 41 de adaposturi pentru margean care au avut intaietate la mine, usor in 4 zile au fost gata, plantele la fel, apoi am pus seara trandafiri ci apa si dimineata garoafe cu apa pe cele 3 campuri de la ferma. De pe aceste 3 terenuri au iesit intr-o zi (la o recoltare de trandafiri si de garoafe) 200 si ceva de unitati de drop. Am terminat azi dinimeata eventul, am acum 120 de unitati de drop si mai de recoltat in urmatoarele 22 de ore, probabil ca voi ajunge la vreo 400 de sare de mare. DEci se poate, nu am folosit nici o superhrana, doar 4 chutney, cateva cupoane de combine, si cate 100 de compost a la Suzi si 100 de supercompost (10 + 90) la inceput pentru a face repede necesarul de plante de event. Asta este.
     
  8. iarina56

    iarina56 Mogul forum

    Da, am terminat eventul relativ repede, chiar daca la inceput intrasem in panica de numarul mare de plante cerute. Fara o strategie misterioasa - numai plante de event (fara trandafiri, garoafe si altele) culese de trei ori pe zi, parcele mici, combina si chutney. Mi-a placut acest gen de event. Multumim BP si spor celor care mai au de munca !
     
    alexsilviu11, mariasamoila16, ttteee și alți 2 apreciază asta.
  9. .andrei222.

    .andrei222. Scriitor în devenire

    Și mie mi-ar plăcea ca piscina să devină adăpost permanent!:D Există vreo șansă în acest sens? :p
     
    Miguel, mariasamoila16 și _Chihuahua_ apreciază asta.
  10. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara! Probabil ca nu. Nu avem un feedback de la producatori in acest sens.
     
    Miguel apreciază asta.
  11. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna seara dragi fermieri,
    Trecusem pe aici mai devreme sa-mi spun doar parerea personala despre acest event.
    Nu am pomenit nimic de strategie pentru ca fiecare jucator are o mica strategie a lui pentru a-si atinge unele obiective in cadrul jocului. Si eu o am pe a mea.
    Am scris 2 randuri prin care mi-am exprimat dezacordul pentru numarul mare de drop/numar mare de plante/numar mare de produse de atelier cerute pentru acest event. Si toate aceste din simplul meu punct de vedere. Pentru mine farmerama este locul unde dimineata (daca am 15 minute libere in plus) imi beau cafeau sau seara dupa o zi infernala la servici beau o limonada rece.
    Nu am facut niciodata un event gandindu-ma sa culeg la ora x sau sa fac nu stiu ce la ora y. Daca reuseam sa fac plantele cerute bine daca nu iarasi bine, insa dropul in general il aveam suficient pentru a finaliza eventuile.Daca intradevar imi doresc sa fac drop am si posibilitatea si resursele de a face drop dar nu asta am vrut sa semnalez.
    O seara frumoasa sa aveti si sa ne auzim cu bine.
     
  12. naivreasastii

    naivreasastii Comandant forum

    Buna seara !Imi planificasem sa iau stolerele si puietii pentru ca ma gandeam ca dropul e mult prea mare si n-am nicio sansa sa finalizez un astfel de event ! Numai ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ! Am incheiat eventul azi si mi-a mai ramas si o rezerva de drop !De data asta fara trandafiri ,alune sau garoafe ,doar cu planta de event ,chutney si apa !Foarte multumita de stolere si puieti !
     
    Miguel, alexsilviu11, maitrey_york și alți 2 apreciază asta.
  13. maitrey_york

    maitrey_york Scriitor în devenire

    si mie mi-a placut acest event
    nu stiu daca pot sa-l termin, din cauza dropului, dar oricum sunt multumita
    felicitari echipei Farmerama si BP !
    si mie mi-ar placea sa ramana acea piscina de margean
     
  14. .andrei222.

    .andrei222. Scriitor în devenire

    Mulțumesc frumos pentru răspuns!
    :cry:
     
  15. tcmxxl1975

    tcmxxl1975 Expert forum

    am terminat eventul cu un plus de drop de 492...exact din sura....nu inteleg de ce exista o problema asa mare cu acest drop ca nu am decat legenda vie cu + 30% si scazand acest procent dropul ar fi fost la limita..sau putin mai sus...nu am plantat decat ceapa ...planta cu cea mai mare durata de coacere...pe parcursul eventului...alge, ovaz si ghimbir....succes tuturor care au participat la event...a fost unul pe cinste....imi pare rau pentru cei care nu au reusit sa realizeze drop-ul si poate pe viitor se vor creste numarul de plante si va scadea putin drop-ul daca altii au asa probleme......intr-adevar este primul event cand cantitatea de drop ramasa in sura nu este cel putin egala cu cea ceruta....numai bine
     
    Modificat ultima dată: 10 Iun 2015
    Miguel, roliana57, SOSYGMA și alți 2 apreciază asta.
  16. nutisor61

    nutisor61 Novice forum

    BUNA ZIUA ,AM SPUS ADEVARU CA NU MI S-A CREDITAT SAMBATA SAREA ,IN SCHIMB AM PRIMIT MARGEAN ,AM VAZUT CAND AM TERMINAT EVENTU DEOARECE LA PRODUS HRANA AM DAT 490 CATE AU TREBUIT ,SI AM IN PLUS ,ASTA ESTE TOTU E BINE CAND SE TERMINA CU BINE ,SPOR LA FARMERIT IN CONTINUARE SI MULTE EVENTURI CU PREMI PE MASURA
     
    Miguel, tcmxxl1975 și naivreasastii apreciază asta.
  17. Chronos

    Chronos Guest

    Buna ziua! Margean ai avut pentru ca ai produs tu prin intermediul adaposturilor tropicale de event amplasate pe insula. Sarea de mare este drop si a iesit in urma recoltarii pomilor, parcelelor si adaposturilor sau oferita de Pomii fermecati. Margeanul, repet, nu l-ai primit, ci l-ai produs.;) O zi frumoasa.
     
  18. alexsilviu11

    alexsilviu11 Avansat

    buna ziua chronos !joc acest joc de placere si pentru a ma relaxa in timpul liber
    in legatura cu acest event:nu m-am vaitat de drop, numarul mare de plante sau orice are legatura cu acest event sau altele dar nu mi se pare corect ca unii sa primeasca si kiwi si ornitorinc sau alte raritati iar altii doar niste adaposturi pe care le pot procura foarte usor, ar trebui sa existe totusi un echilibru
    la asta am facut referire si este valabil si la puieti.
    multumesc pentru intelegere ......daca este.....daca nu asta este ,eu oricum iti multumesc si pentru ca ti-ai facut timp sa-mi citesti mesajul
     
    Miguel, StinckyRedneck, ]marga[ și alți 3 apreciază asta.
  19. Chronos

    Chronos Guest

    Cu mare drag. Eu citesc cu placere tot ce se scrie in temele de discutie. Recunosc ca la unele joculete, citesc pentru ca trebuie. Dar nu scapa nimic necitit. Nu ignor absolut nimic, chiar daca de multe ori sunt exprimate nemultumiri, pareri negative, dezacorduri de opinie. Atata timp cat nemultumirea este exprimata in limitele regulamentului, este ok, ba chiar indicat sa va exprimati si nemultumirile, daca ele exista, indiferent ca aveti sau nu dreptate. Pe baza feedback-ului vostru, pozitiv sau negativ, transmitem si noi mai departe. Jocul nu poate multumi pe toti, de aceea recomandam sa folositi forumul pentru a va exprima pareri, fie ele pozitive sau negative, sa purtam dialoguri, sa lamurim probleme.
    Cat priveste celalalt aspect, al "incorectitudinii", ce sa zic, este si nu este corect. Nu este corect probabil ca unii sa primeasca si altii nu, cand toti au muncit pentru acele recompense. Insa este absolut corect, daca raportam acest "corect" la noroc. Pana la urma aceasta este definitia aleatoriului, sa "pice la noroc". Putini sunt cei, care de-a lungul vietii lor, au fost multumiti de cum s-a impartit norocul in lume. Cu siguranta, vor fi ocazii cand, la adaposturi si pomi misteriosi, vei avea si tu noroc. O zi frumoasa sa ai.
     
    Miguel, pedrutu, ]marga[ și alți 8 apreciază asta.
  20. alexsilviu11

    alexsilviu11 Avansat

    multumesc de raspuns si sper sa am noroc la urmatorul event
     
    Miguel, mellisa62, SOSYGMA şi o altă persoană apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.